Azalia w przydomowym ogrodzie.
Rośliny z rodziny Rhododendron, to wyjątkowo ciekawa grupa ozdobnych krzewów o różnych walorach estetycznych, różnej wysokości i wymaganiach w zakresie uprawy. Możemy tutaj wyróżnić zarówno Azalie doniczkowe jak i ogrodowe. Te pierwsze potrzebują niestety uprawy domowej, bowiem kwitną w okresie zimowym, i w takich okolicznościach niestety nie byłyby w stanie przetrwać nawet lekkich przymrozków, a cóż dopiero naszych ostrych zim. Generalnie jednak mamy do wyboru całą gamę odmian Azalii nadających się do nasadzenia w ogrodzie, przy czym warto pamiętać o tym, aby spełnić kilka warunków, ułatwiających uprawę Azalii. Zobaczmy zatem jak się zabrać za wybór i przygotowanie stanowiska pod ogrodową uprawę Azalii, oraz jak należy o te przepiękne krzewy dbać.
Co w artykule?
Stanowisko oraz gleba do uprawy Azalii.
W pierwszej kolejności powinniśmy pamiętać o tym, aby przygotowując stanowisko oraz glebę do uprawy naszych ogrodowych Azalii, zadbać o jak najwierniejsze odwzorowanie naturalnych warunków, w jakich rośliny te wegetują, co będzie wymagać pewnych nakładów pracy i sporych wydatków. Niemniej jednak warto.
Przygotowanie gleby do uprawy Azalii
Najważniejsze będzie staranne przygotowanie gleby, która powinna składać się z ziemi ogrodniczej, nie odkwaszonego torfu, oraz kory sosnowej, zmieszanych w różnych proporcjach. Tak przygotowana mieszanka będzie charakteryzować się wystarczająco kwaśnym odczynem pH na poziomie od 4,5 do 6,5, czyli odczynem, jakie Azalie cenią sobie najbardziej. Mieszanką należy wypełnić dołek w rozmiarach około metra średnicy i pół metra głębokości, co pozwoli na dość dobre wchłonięcie nawozu przez płytki system korzeniowy Azalii.
Dobór stanowiska dla Azalii
Należy także zadbać o prawidłowy wybór stanowiska do nasadzenia Azalii, czyli miejsca zacienionego o wysokim poziomie wilgotności, bowiem w takich warunkach rośliny te czują się najlepiej. Doskonałym miejscem jest sąsiedztwo większych drzew, które zapewnią odpowiednią ilość cienia. Warto przemyśleć także budowę oczka wodnego, które znacznie podniesie wilgotność w swoim bezpośrednim sąsiedztwie, a co za tym idzie, stworzymy w ten sposób warunki wręcz doskonałe do uprawy tego rodzaju krzewów.
Pielęgnacja Azalii.
Jeśli zaś chodzi o kwestie związane z samą pielęgnacją Azalii, to mamy tutaj do czynienia z takim samymi zasadami, jak w przypadku pozostałych wrzosowatych z rodziny Rhododendron. Musimy po prostu o prawidłowe i systematyczne nawadnianie roślin, a także pamiętać o solidnym i bardzo obfitym nawodnieniu przed zimą, aby rośliny mogły się przygotować do przetrwania mrozów. Poza tym nie ma tutaj zbyt wielu prac pielęgnacyjnych, toteż można powiedzieć, rośliny z rodziny Rhododendron, nie wymagają poświęcania im dużych ilości czasu, aby cieszyć nas swoimi wspaniałymi kwiatami w okresie kwitnienia, oraz zapewniać niesamowity wręcz zapach przez cały ten okres.
One thought on “Azalia w przydomowym ogrodzie.”