Azalie i Różaneczniki w naszym ogrodzie.
Azalia i Różanecznik to rośliny z rodziny Rhododendron, które jak najbardziej można uprawiać w naszych przydomowych ogrodach, aczkolwiek nie wszystkie gatunki. Niestety z racji swojego pochodzenia, wiele gatunków nie będzie w stanie przetrwać naszej zimy, toteż w ich przypadku pozostają uprawa doniczkowa i chowanie ich na zimę do cieplejszych pomieszczeń. Przyjrzyjmy się jednak kwestiom technicznym związanym z uprawą Różaneczników i Azalii w naszych przydomowych ogrodach, a ściślej rzecz biorąc, sprawdźmy jakie wymagania stawiają te rośliny przed właścicielami ogrodów.
Co w artykule?
Najważniejsze wymagania Różaneczników i Azalii.
Przede wszystkim, każdy kto nosi się z zamiarem uprawy tych przepięknych krzewów wrzosowatych z rodziny Rhododendron powinien liczyć się z koniecznością zapewnienia im odpowiednich warunków do wegetacji. Niezbędne będzie tutaj zarówno prawidłowe przygotowanie podłoża, jak i wybór odpowiedniego stanowiska, które zagwarantują Azaliom i Różanecznikom dogodne warunki egzystencji. Trzeba także będzie nieco poświęcić czasu na kwestie związane z nawadnianiem oraz pielęgnacją, niemniej jednak są to sprawy na chwilę obecną w zasadzie drugorzędne i mniej wymagające, toteż zostawimy je na koniec.
Przygotowanie podłoża pod Azalie i Różaneczniki.
Jeśli chodzi o przygotowanie podłoża pod uprawę Azalii i Różaneczników, to trzeba będzie przede wszystkim zadbać o prawidłowy jej odczyn pH, oraz dość spory poziom przepuszczalności. Ziemie gliniaste pod spodem trzeba będzie nieco rozluźnić piaskiem. Prawidłowy dla roślin z rodziny Rhododendron poziom pH gleby powinien mieścić się w przedziale 5-6,5. W zależności od gatunku będziemy utrzymywać poziom wyższy lub niższy. Aby osiągnąć odpowiedni odczyn pH, oraz dobry poziom przepuszczalności gleby, warto przygotować mieszankę kory sosnowej, nie odkwaszanego torfu i ziemi ogrodniczej (ewentualnie kompostu), w równych proporcjach. Tak przygotowaną glebą należy wypełnić dołek o rozmiarach co najmniej metra średnicy i około pół metra głębokości (w przypadku sadzonek – większym roślinom trzeb przygotować większy dołek). Po zasadzeniu ziemię dookoła należy ubić i obficie nawodnić, aby mogła się dodatkowo sama ułożyć i utwardzić.
Wybór stanowiska.
W kwestii zaś wyboru stanowiska to przede wszystkim należ szukać miejsc raczej dobrze zacienionych, o sporym poziomie wilgotności. Idealne będzie tutaj sąsiedztwo większego drzewa o głębokim systemie korzeniowym. Jest to ważne, bowiem rośliny z rodziny Rhododendron, charakteryzują się płytkim systemem korzeniowym, a w takim przypadku większe drzewa z takim samym systemem korzeniowym, pozbawiłyby nasze Azalie i Różaneczniki wszystkich, niezbędnych do życia składników. Warto także pomyśleć o oczku wodnym w okolicy stanowisk Rhododendronów, które pozwoliłoby na lokalne podniesienie poziomu wilgotności, a to rzecz jasna będzie korzystnie wpływać na jakość wegetacji naszych Rhododendronów ogrodowych.