Bezpieczna instalacja elektryczna w twoim domu.

Instalacja elektryczna jest jednym z najważniejszych elementów w każdym domu jednorodzinnym czy też mieszkaniu. Dzięki niej, możemy użytkować różnorodne urządzenia elektryczne, jak również korzystać z oświetlenia sztucznego. Wszystko to znacznie podnosi nasz komfort codziennego życia. Trzeba tutaj jednakże pamiętać, iż poza wszystkimi zaletami, instalacja elektryczna stwarza także poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. W przypadku użytkowania niesprawnej instalacji elektrycznej, możemy zostać porażeni prądem elektrycznym. To zaś może być bardzo bolesne w skutkach. Z reguły kończy się silnym poparzeniem a w skrajnych przypadkach może się kończyć śmiercią.

Dlatego też, należy zadbać o to, aby nasza instalacja zawsze była w pełni sprawna. Aby wszystkie jej elementy działały prawidłowo i nie stwarzały jakiegokolwiek zagrożenia.

Jak rozpoznać wadliwe elementy instalacji elektrycznej?

Najważniejszymi elementami instalacji elektrycznej z naszego punktu widzenia są oczywiście gniazdka, łączniki oraz punkty oświetlenia. To właśnie w tych punktach czeka na nas największe zagrożenie, wobec czego należy zadbać, aby zawsze wszystkie z nich były w jak najlepszym stanie technicznym. Stwierdzić zaś nieprawidłowości, możemy tutaj w pełni samodzielnie. Najczęściej będzie to widoczne poprzez obluzowane łączniki elektryczne czy też gniazdka. Czasami podczas załączania oświetlenie będziemy słyszeć charakterystyczne bzyczenie z łącznika elektrycznego. Tak samo może być słychać podczas wkładania wtyczek urządzeń elektrycznych do gniazdka. Jest to niewątpliwie sygnał, iż coś jest nie tak. Podobnie bywa z samym oświetleniem. Jeśli żarówka jest prawidłowo wkręcona do oprawki a mimo to nie świeci, lub mruga, to znak, że z oprawką coś jest nie tak.

W takich sytuacjach, należy jak najszybciej rozwiązań problem, gdyż eksploatowanie takiej instalacji stwarza dla nas bardzo poważne zagrożenie. Po prostu przewody podłączone do gniazdka, łącznika czy też oprawki żarówki, mogą być przepalone lub poluzowane, a to nie jest dobre. Najlepiej będzie wezwać elektryka.

Czy zawsze trzeba wzywać elektryka?

Oczywiście nie zawsze. Jeśli posiadamy odpowiednią wiedzę i umiejętności, tego typu naprawy instalacji, możemy przeprowadzić samodzielnie. Trzeba będzie jednak posiadać stosowne narzędzia oraz osprzęt elektryczny. Może się bowiem okazać, iż nie chodzi tylko o luźne przewody, ale sam mechanizm łącznika czy też gniazdka. Obecnie w zasadzie każdy producent osprzętu elektrycznego dostarczy nam dowolnego rodzaju gniazdka i łączniki, toteż bez trudu powinniśmy mieć możliwość dokupienia takich samych, jakie już posiadamy. Jest to ważne ze względów estetycznych. Potem pozostanie nam już tylko wymiana uszkodzonych gniazdek, czy też łączników, aby cała instalacja mogła dalej pracować bez jakichkolwiek zarzutów. Gorzej, jeśli okaże się, iż przewody naszej instalacji są przepalone. W takich okolicznościach wizyta elektryka będzie nieodzowna. Może to po prostu świadczyć o uszkodzeniach instalacji wewnątrz murów. Gdzieś dochodzi do zwarcia, skutkiem czego przewody ulegają spalaniu. Jest to bardzo niebezpieczne i należy jak najszybciej tego typu uszkodzenia instalacji usuwać poprzez montaż nowych, bezpiecznych przewodów elektrycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *