Bezpieczne ładowanie akumulatorów.

Aby bezpieczne ładowanie akumulatorów było możliwe, należy spełnić kilka, podstawowych warunków. Przede wszystkim, warto jednak zdać sobie sprawę z powagi zagrożeń, jakie niesie za sobą ładowanie akumulatorów do wszelkiego rodzaju wózków jezdniowych. Wynika to z faktu tego, iż zdecydowana większość akumulatorów, to jednostki kwasowo-ołowiowe. W ich przypadku zaś, w razie jakiegokolwiek rozszczelnienia, natychmiast dochodzi do wydzielania się wodoru. Jest to gaz silnie łatwopalny, a w połączeniu z powietrzem, powstają mieszanki silnie wybuchowe. Tak więc, jakakolwiek awaria w pomieszczeniu akumulatorowni może natychmiast stać się przyczyną wypadku. Dlatego też, tak bardzo ważne jest bezpieczne ładowanie akumulatorów.

Jakie wymogi należy spełnić, aby bezpieczne ładowanie akumulatorów było realne?

Zacznijmy może od tego, iż bezpieczne ładowanie akumulatorów jest jak najbardziej możliwe. Musimy spełnić jednakże pewne wymagania, związane z przygotowanie stanowiska ładowania. Niestety, nawet współcześnie, w wielu zakładach nie przestrzega się jakichkolwiek przepisów w tym zakresie. Bardzo często, akumulatory ładowane są na paletach ustawionych na prędkości na samym środku obiektu. Takie podejście niestety, stwarza poważne zagrożenia dla zdrowia i życia pracowników. Tak więc przede wszystkim:

Bezpieczne ładowanie akumulatorów, wymaga przygotowania odrębnego pomieszczenia akumulatorowni, oraz wyposażenia jej w niezbędne systemy bezpieczeństwa.

Jest to absolutna podstawa. Tylko odrębne, odizolowane od otoczenia pomieszczenia, będzie w stanie zagwarantować możliwość zapewniania bezpieczeństwa pracowników znajdującym się na obiekcie.

Wyposażenie pomieszczenia akumulatorowni.

Oczywiście, musimy pamiętać, iż bezpieczne ładowanie akumulatorów, będzie wymagać od nas prawidłowego przygotowania oraz wyposażenia pomieszczenia akumulatorowni. Jest to kluczowe, bowiem samo odrębne pomieszczenie tak do końca nie wnosi niczego jeszcze do bezpieczeństwa. Musimy więc zadbać o następujące wyposażenie.

  • systemy detekcji wodoru – które będą wychwytywać nadmierne stężenie wodoru w atmosferze pomieszczenia akumulatorowni i podejmować konkretne działania.
  • System wentylacji mechanicznej – uruchamiany przez centralę alarmową, w przypadku stwierdzenia nadmiernego stężenia wodoru w pomieszczeniu akumulatorowni.
  • Nieiskrząca instalacja elektryczna – aby w razie jakichkolwiek sytuacji awaryjnych, nie doprowadzić do przypadkowego zapłonu.

Są to trzy podstawowe kwestie, na które należy zwrócić uwagę, aby bezpieczne ładowanie akumulatorów było jak najbardziej możliwe. Poza tym, musimy jeszcze zadbać o to, aby ściany i podłogi akumulatorowni były wyłożony materiałem kwasoodpornym. Warto zainwestować także w wózki serwisowe, oraz wózki do transportu akumulatorów. Podniesie to znacznie poziom bezpieczeństwa.

Podsumowanie.

Generalnie rzecz więc ujmując, bezpieczne ładowanie akumulatorów jest jak najbardziej możliwe, aczkolwiek wymaga od nas pewnego zakresu inwestycji. Należy prawidłowo przygotować pomieszczenie akumulatorowni, aby wszystkie systemy bezpieczeństwa mogły prawidłowo zadziałać w sytuacji awaryjnej. Wymaga to poniesienia pewnych kosztów, niemniej jednak, w przeciwnym przypadku ryzykujemy przede wszystkim zdrowie i życie pracowników, ale także swoje własne mienie. W przypadku wybuchu cały obiekt najprawdopodobniej zostanie uszkodzony, co będzie przekładać się na ogromne wręcz koszty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *