Brykiet z trocin drzewnych.

W ostatnich latach, coraz istotniejszym problemem staje się ekologia ogrzewania naszych domów i mieszkań, bowiem wykorzystywane w tym celu paliwa kopalne, niestety nie należą do rozwiązań najlepszych. Ich spalanie będzie tutaj generować mnóstwo zanieczyszczeń, które ostatecznie widzimy nawet gołym okiem w postaci smogu spowijającego ulice przez cały niemalże sezon zimowy, kiedy musimy palić w piecach centralnego ogrzewania. Warto tutaj więc zastanowić się nad kwestią tego, czy to czasem nie jest idealna pora na zmianę sposobu ogrzewania domów na bardziej ekologiczny, wykorzystujący jako materiał opałowy na przykład brykiet z trocin, który okazuje się być wielokrotnie bardziej ekologicznym rozwiązaniem niż jakiekolwiek, najbardziej czyste sortymenty węglowe.

Wytwarzanie brykietu z trocin.

Jak się okazuje, najczystszym materiałem wsadowym, charakteryzującym się najmniejszymi wymaganiami w zakresie przygotowaniu do wytwarzania brykietu, są trociny pochodzące z cięcia drzewa w tartakach na deski i belki drewniane. Warto także zwrócić uwagę na kwestię tego, aby trociny segregować w tym przypadku przynajmniej pod kątem drzew liściastych oraz iglastych, bowiem wytwarzany z nich brykiet drzewny będzie charakteryzować się zupełnie innymi wartościami opałowymi. Musimy tutaj podkreślić, iż drewno liściaste, przez wzgląd na swoją gęstość, będzie jednak materiałem nieco lepszym, który zagwarantuje nam większą wartość energetyczną. Warto tez pamiętać o tym, iż w tym szczególnym przypadku brykiet z trocin będzie rozwiązaniem najlepszym, choć wytwarzany jest on także ze zrębków i innych odpadów z produkcji tartacznej. Głównie w kontekście tego, iż trociny można najłatwiej przetworzyć w brykiet drzewny, jak również łatwo je zmagazynować i zadbać o niski ich poziom wilgotności, który w tym przypadku jest niezwykle wymagany do osiągnięcia produktu końcowego o dobrych parametrach energetycznych.

Przygotowanie produkcji.

Bardzo ważnym aspektem będzie tutaj jednak prawidłowe przygotowanie produkcji, do której niezbędne jest zagwarantowanie wystarczająco suchych warunków. Musimy pamiętać o tym, iż gotowy brykiet z trocin, jeśli ma charakteryzować się doskonałą wartością opałową, to jego wilgotność nie powinna przekraczać poziomu 10%. Powyżej tej wartości, brykiet traci wartość opałową, a jednocześnie wydziela w procesie spania nadmierne ilości pary wodnej, która będzie przyczyniać się do korodowania elementów pieca i komina. Dlatego też, kluczowe będzie dostarczenie odpowiednio suchych trocin do produkcji i przygotowanie odpowiednich warunków produkcyjnych oraz magazynowych. Pomieszczenia te powinny być suche i wentylowane, aby dzięki temu na każdym etapie produkcji zagwarantować sobie wysoki poziom zabezpieczenia przed wilgocią. Jednym słowem nie jest to wcale takie proste jakby się to mogło pozornie wydawać, toteż należy dołożyć wszelkich starań, aby cała linia produkcyjna była przygotowana jak najlepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *