Brykietowanie odpadów drzewnych.
Wszelkiego rodzaju odpady drzewne, w zasadzie nie zawsze miały jakiekolwiek zastosowanie. Wióry, ścinki, zrębki i inne odpady z produkcji stolarskiej i tartacznej, szły raczej na zmarnowanie. Ewentualnie były spalane w dostosowanych do tego typu opału kotłach CO. Warto jednakże zwrócić uwagę na fakt, iż możliwe jest obecnie bardzo efektywne brykietowanie odpadów drzewnych. Dzięki wdrożeniu tego typu rozwiązań, wszelkie tego rodzaju odpady można przetworzyć w bardzo dobrej jakości paliwo. Co więcej, jest to paliwo bardzo ekologiczne, o wiele lepsze od węgla, gazu, czy oleju opałowego. Trzeba tyko poczynić pewne inwestycje, czyli przede wszystkim przygotować warunki technologiczne do brykietowania.
Co w artykule?
Jak zrealizować brykietowanie odpadów drzewnych?
Aby możliwe było brykietowanie odpadów drzewnych z produkcji stolarskiej oraz tartacznej, konieczne jest przygotowanie niezbędnej infrastruktury. W tym przypadku kluczową kwestią są odpowiednie pomieszczenia produkcyjne oraz magazynowe. Należy zadbać, aby składowany materiał wsadowy (wióry, trociny, zrębki) nie był narażony na kontakt z wilgocią. Jest ona bowiem największym zagrożeniem dla jakości wytwarzanego brykietu drzewnego. Najbardziej kosztowną inwestycją będzie zakup brykieciarki czyli maszyny, które zagwarantuje nam możliwość brykietowania odpadów drzewnych. Nowoczesne brykieciarki Briklis, zapewniają nam bardzo dobre warunki wytwarzania brykietu. Możemy w zasadzie podawać dowolny materiał wsadowy, oraz wytwarzać brykiet w dowolnych kształtach. Wszystko można precyzyjnie ustawić w zależności od aktualnych potrzeb. Jest to bardzo korzystne, bowiem na rynku mamy do czynienia z zapotrzebowaniem na różnorodne formy brykietu. Możliwość ich wytwarzania zapewnia zachowanie konkurencyjności danego producenta.
Czy warto inwestować w produkcję brykietu?
To oczywiście jest zależne od wielu czynników. Przede wszystkim, istotnym aspektem jest tutaj dostęp do materiału wsadowego. Jeśli możemy zagwarantować sobie duże ilości wiórów, zrębków czy też trocin w okazyjnych, korzystnych cenach, to inwestycja w brykietowanie odpadów drzewnych zdaje się być jak najbardziej na miejscu. Będzie to więc przede wszystkim dobry biznes dla wszelkiego rodzaju warsztatów stolarskich czy też tartaków o stosunkowo sporym przerobie. Może się także okazać dobrym rozwiązaniem dla zewnętrznych producentów, którzy zagwarantują sobie dostawy odpadu drzewnego po niskich cenach z tartaków i warsztatów stolarskich.
Podsumowanie
Generalnie rzecz więc ujmując, można przyjąć założenie, iż brykietowanie odpadów drzewnych, jest całkiem ciekawym rozwiązaniem na zapewnienie wykorzystania tychże odpadów. Tym bardziej, iż regularnie powstają ich bardzo duże ilości. Ich przetworzenie na pewno przyczyni się do podniesienia poziomu ekologii, bowiem spalając brykiet drzewny, można skutecznie odchodzić od spalania węgla kamiennego, który jest dla środowiska największym obecnie zagrożeniem.