Cukrzyca. Przyczyny i metody leczenia.

Cukrzyca to bardzo poważna, przewlekła choroba. Jej bezpośrednią przyczyną jest zaburzenie wydzielania insuliny w organizmie. W przypadku braku tego odpowiedniej ilości tego hormonu peptydowego, dochodzi do zaburzeń wykorzystania glukozy przez komórki organizmu. Przekłada się to na natychmiastowe zwiększenie stężenia glukozy w krwi, oraz jej wydalanie wraz z moczem. Cukrzyca występuje w czterech typach, przy czym każdy związany z innymi przyczynami choroby, oraz z nieco odmiennym jej przebiegiem. W każdym z tych przypadków jednak, mamy do czynienia z zaburzonym wydzielaniem insuliny, skutkiem czego, musimy ją podawać do organizmu sztucznie.

Cukrzyca i jej rodzaje.

Tak jak już wspomnieliśmy, mamy do czynienia z czterema typami cukrzycy. Jest to podział zgodny z opinią WHO (Światowa Organizacja Zdrowia – Word Health Organisation). Są to po kolei:

  • Cukrzyca typu 1 – pierwotna, wieku młodzieńczego, insulinozależna.
  • Cukrzyca typu 2 – wieku dojrzałego, insulinoniezależna, nabyta
  • Cukrzyca ciążowa
  • Inne typy choroby

Zdecydowanie najczęściej mamy do czynienia z cukrzycą typu 2. Stanowi ona około 80-90% wszystkich przypadków cukrzycy na świecie. Najczęściej dotyka ona osób dorosłych, w wieku powyżej 40 lat. Co najgorsze, cukrzyca sprzyja nawracającym, trudno gojącym się stanom zapalnym. Dlatego też, pod żadnym pozorem nie możemy bagatelizować tej choroby. Jej przebieg jest bardzo nieprzyjemny, a co najgorsze, leczenie także nie jest niczym prostym i przyjemnym. W większości przypadków trzeba będzie przygotować się na to, iż cukrzyca pozostanie z nami już do końca życia.

Objawy cukrzycy.

Kluczową kwestią będzie tutaj wychwycenie charakterystycznych objawów cukrzycy. Wiedza o tym, iż chorujemy na cukrzycę jest kluczowa. Pozwala nam bowiem jak najszybciej podjąć właściwego działania, zmierzające do poprawy komfortu naszego życia. Podstawowym objawem jest wysokie stężenie glukozy we krwi, jak i w innych płynach ustrojowych, oraz w przestrzeni międzykomórkowej. Bardzo często wychwycić można także przenikanie jej do moczu. Ogólnie rzecz biorąc, wpływa to wszystko na nadmierne zakwaszenie organizmu, oraz niekorzystnie na ośrodkowy układ nerwowy.

W konsekwencji będziemy mieć do czynienia z bardzo dużym pragnieniem oraz zwiększona ilość wydalanego moczu. Dodatkowo może to wszystko wpływać jeszcze na rozwój miażdżycy, bóle kurczowe łydek, zaburzenia ukrwienia, zaburzenia czucia, a nawet problemy z erekcją i potencją u mężczyzn.

Podsumowanie

Jednym słowem trzeba powiedzieć, iż cukrzyca nie jest niczym przyjemnym, toteż należy jak najszybciej rozpocząć właściwe leczenie. Najczęściej będzie to konieczność przyjmowania insuliny. Możemy także wykorzystać dodatkowo, naturalne metody na walkę z cukrzycą. W każdym jednak przypadku, zanim rozpoczniemy jakiekolwiek leczenie, należy konieczność udać się na konsultację lekarską, aby ustalić poziom rozwoju choroby i dobrać właściwe leczenie. Jest to konieczne, jeśli chcemy, aby cukrzyca nie stanowiła zagrożenia dla naszego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *