Dobór pędzli malarskich.

Umiejętny dobór pędzli malarskich do wykonywanych prac to bardzo ważna kwestia. Należy jej poświęcić stosunkowo sporo uwagi, jeśli mamy zamiar prawidłowo przeprowadzić daną pracę malarską. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, iż w większości przypadków problemy z wykonaniem prac malarskich wynikają właśnie z nieprawidłowego doboru narzędzi w stosunku do rodzaju wykonywanych prac, oraz rodzaju zastosowanych farb. Zobaczmy zatem, w jaki sposób podejść do tego zagadnienia, aby zapewnić sobie precyzyjny wybór poszczególnych narzędzi w stosunku do farby i rodzaju podłoża.

Dobór pędzli malarskich względem kolorystyki.

Przede wszystkim warto tutaj zacząć od tego, iż z całą pewnością nie każdy wie, jak rozpoznać przeznaczenie pędzla czy też szczotki. Otóż, podstawowym rozróżnieniem powinien być dla nas kolor. Pędzle mają rączki w trzech różnych kolorach, co jest pewnym wyznacznikiem producenta, który przygotował je do pewnych zadań a raczej konkretnych farb.

  • Pędzle czerwone – przeznaczone do farb typowo rozpuszczalnikowych
  • Pędzle niebieskie – idealne do zastosowania w przypadku malowania farbami wodnymi
  • Pędzle brązowe – najlepsze w przypadku stosowania do malowania drewna.

Oczywiście dodatkowo pędzle możemy dość solidnie podzielić ze względy na zastosowanie wynikające z kształtu, niemniej jednak jest to temat tak rozległy, że poświęcimy mu zupełnie odrębny artykuł. Tutaj skupmy się przede wszystkim na tym, aby prawidłowo rozróżniać malarskie pod względem zastosowania konkretnych farb i podłoża.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Oczywiście musimy tutaj także zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych kwestii, między innymi na tę, związaną z włosiem w pędzlach malarskich. Otóż, pokutuje tutaj błędne przekonanie, iż tylko pędzle z włosiem naturalnym są najlepsze, zaś wszystkie te, produkowane z włosia sztucznego, syntetycznego, nie nadają się do żadnej pracy. Nie ma bardziej błędnej torii, bowiem tak samo jak szczotki tak też i pędzle malarskie, wykonywane są z różnego rodzaju włosia, w zależności od zastosowania.

I tak w przypadku włosia naturalnego, sprawdza się ono perfekcyjnie w przypadku malowania farbami na bazie rozpuszczalników i rozcieńczalników organicznych, natomiast w przypadku włosia syntetycznego, to sprawdza się ono lepiej w przypadku korzystania z farb wodnych. Oczywiście pędzel czy też szczotkę należy także odpowiednio dopasować do rodzaju przeprowadzanych prac, aby mieć możliwość precyzyjnego ich wykonania. Czasem, niezbędny będzie pędzel kątowy, czasem zaś płaski, lub okrągły. Wszystko jest ściśle uzależnione od rodzaju realizowanych robót w danym momencie. Jednakże podstawą będzie dopasowanie włosia do farby.

Podsumowanie

Generalnie rzecz więc ujmując, można powiedzieć, iż w przypadku przeprowadzania jakichkolwiek prac malarskich, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na prawidłowy dobór pędzli malarskich. Będzie się to bowiem przekładać na efektywność oraz jakość realizowanych aktualnie prac. Im precyzyjniej dobierzemy nasze narzędzia malarskie, tym lepsze efekty uda nam się osiągnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *