Dobór pomp do wody zanieczyszczonej.

Prowadzenie wszelkiego rodzaju prac związanych z prowadzeniem nowych, oraz renowacją już istniejących linii wodociągowo kanalizacyjnych, wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu. Szczególnie istotna jest kwestia modernizacji istniejącej sieci kanalizacyjnej, gdzie niezbędne będzie poprowadzenie tzw. bypassu, na czas realizacji prac. Odcinek sieci na którym mają być prowadzone prace należy wyłączyć z eksploatacji, zachowując jednocześnie drożność całej linii. Tutaj będzie trzeba stworzyć obejście, przy pomocy odpowiednich rurociągów tymczasowych oraz w wielu przypadkach, także odpowiednio wydajnych pomp do wody zanieczyszczonej. Zobaczmy jak to wszystko będzie wyglądać z nieco bliższej perspektywy.

Prowadzenie bypassu.

Podstawowym zadaniem w tym przypadku, jak już wspomnieliśmy, będzie poprowadzenie bypassu, czyli linii tymczasowej, za której pomocą będzie się odbywać przesył ścieków na czas realizacji prac modernizacyjnych głównej nitki na danym odcinku. W przypadku, jeśli będzie to fragment z przepompownią, koniecznym będzie zastosowanie na nitce zastępczej odpowiednie pompy. Tutaj bardzo dobrze będą sprawdzać się na przykład pompy przewoźne wysokiej wydajności do wody zanieczyszczonej i ścieków, które w tego typu sytuacjach będą radzić sobie wręcz wyśmienicie. Musimy jednakże pamiętać o tym, aby zagwarantować sobie przesył przez rurociąg zastępczy na wystarczająco wysokim poziomie. Nie zawsze trzeba więc będzie inwestować w pompy o bardzo dużej wydajności, rzędu kilkuset, czy tez kilku tysięcy m3/godz. Gdyż w niek™órych przypadkach wystarczającym rozwiązaniem mogą się okazać pompy o wydajność nawet kilkunastu m3/godz. W zasadzie można powiedzieć, iż to, jakiego rodzaju pompę należy zastosować będzie zależne od konkretnych okoliczności i wymagań danej instalacji.

Na co zwrócić uwagę?

Oczywiście na parametry techniczne pompy, która mamy zamiar zastosować. Musimy pamiętać o tym, iż nie każda pompa do wody zanieczyszczonej będzie sprawdzać się w pompowaniu ścieków. Dlatego tez należy bardzo precyzyjnie sprawdzić, czy dane urządzenie będzie przydatne przy pompowaniu ścieków. Warto także sprawdzić, i to dość wnikliwie samego producenta, bowiem już to może nam dość sporo powiedzieć, na temat jakości wykonania oraz prawidłowości określenia parametrów technicznych. Niestety, mniej uznani i mniej lubiani producenci bardzo często zawyżają podawane przez siebie parametry techniczne dystrybuowanych urządzeń, przy jednoczesnym obniżeniu ceny, co ma w efekcie skusić do zakupu mniej rozgarniętych klientów. Często też się właśnie tak zdarza, w związku z czym też, warto jednak poszukać opinii na temat danego producenta pompy, aby przekonać się, czy jego pompy cieszą się odpowiednio wysokim poziomem uznania na rynku. Najlepiej popytać wśród znajomych przedsiębiorców, którzy mogli mieć styczność z danym producentem, bowiem internetowe opinie także bardzo często mogą być ewidentnie naciągane i fałszowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *