Efektowne projekty domów z katalogu.

Obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszą się wszelkiego rodzaju projekty domów z katalogów. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, iż jest dostępna tak wielka różnorodność, iż praktycznie każdy znajdzie coś dla siebie. Niemniej jednak w dalszym ciągu pozostaje jeszcze liczna grupa inwestorów decydujących się na projekt bezpośrednio od architekta, na indywidualne zamówienie. Nie jest to już jednak tak popularne rozwiązanie jak w latach ubiegłych. Obecnie mamy na rynku tyle pracowni, z własnymi projektami dystrybuowanymi od ręki, iż w zasadzie bez większych trudności znajdziemy coś, co będzie spełniać nasze potrzeby.

Projekty domów a ich obecna estetyka.

Obecnie w zdecydowanej większości przypadków możemy zetknąć się z projektami wielce estetycznymi. Wiele z nich będzie wręcz ekskluzywnych. Są to projekty domów w stu procentach nowoczesne, wykorzystujące najnowsze technologie. Dzięki temu też, w takim domu mieszka się o wiele bardziej przyjemnie. Mamy tutaj wykorzystywane systemy inteligentne, które zapewniają automatyzację wielu, naszych codziennych działań. Tego typu projekty domów będą co prawda stosunkowo kosztowne w realizacji, niemniej jednak w eksploatacji, ich koszty będą o wiele niższe niż budynków tradycyjnych.

Znajdziemy tutaj przede wszystkim projekty domów wykonywanych w technologii energooszczędnej, jak również budynków w pełni pasywnych. Dzięki temu koszty ich utrzymania stają się praktycznie zerowe. Wykorzystywane są nowoczesne systemy ogrzewania, wentylacji i oświetlenia. Nierzadko wyposażone będą w systemy paneli fotowoltaicznych i solarnych. Dzięki temu budynki te same generują niezbędną energię cieplną i elektryczną na swoje potrzeby.

Oczywiście budynki te będą o wiele bardziej kosztowne w realizacji. Szacuje się, iż budynek pasywny, będzie nas kosztować co najmniej 30-40% więcej, niż taki sam budynek w tradycyjnej technologii. Jednakże późniejsze oszczędności eksploatacyjne oraz wysoki poziom komfortu są warte dodatkowych pieniędzy.

Ograniczenie kosztów budowy.

Warto sobie tutaj także podkreślić, iż pomimo zastosowania najnowszych technologii zawsze mamy możliwość ograniczenia kosztów budowy. Jednym z najlepszych rozwiązań w tym zakresie, jest staranny dobór metrażu powierzchni użytkowej domu. niestety w naszym kraju w dalszym ciągu pokutuje przeświadczenie o konieczności budowania wielkich domów, 150-200 metrowych. Takie budynki są niestety później kosztowne w utrzymaniu. Warto tutaj dość starannie zastanowić się nad tym, ile metrów powierzchni jest nam rzeczywiście potrzebne. Oczywiście 50 m2 dla przeciętnej rodziny może się okazać powierzchnią zbyt małą. Jednakże na co komu salon o powierzchni 30-40 metrów. Najważniejsze jest to, aby każdy domownik miał swój własny pokój, gwarantujący mu niezbędny poziom prywatności i spokoju. Przestrzeń wspólna nie musi być zaś aż tak wielka. Salon o powierzchni 20 m2 w zupełności wystarczy każdej rodzinie.

Jednym słowem musimy tutaj dość starannie przeanalizować nasze faktyczne potrzeby. Pod żadnym zaś pozorem nie możemy ulegać presji otoczenia. W zdecydowanej większości przypadków wystarczające będą dla nas projekty domów do 100m2. W domu o takiej powierzchni, każda czteroosobowa rodzina będzie czuć się dobrze i komfortowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *