Ekologiczne materiały opałowe.
Ostatnie lata to regularny wzrost zainteresowanie ekologicznymi materiałami opałowymi, wśród których jednym z ciekawszych okazuje się być brykiet drzewny. Jest to materiał dający nam energię cieplną w pełni odnawialną. Co zaś najważniejsze jest to jednocześnie materiał powstający niejako z odpadu. Do produkcji brykietu drzewnego możemy bowiem wykorzystywać wszelkiego rodzaju odpady z produkcji stolarskiej i tartacznej, czyli zrębki, wióry, ścinki oraz trociny. W zasadzie dotychczas dla tego odpadu nie mieliśmy żadnego bardziej sensownego zastosowania, wobec czego przetworzenie go na ekologiczny materiał opałowy z cała pewnością jest rozwiązaniem dobrym, przyczyniającym się do poprawy stanu naszego środowiska naturalnego i ograniczającego zanieczyszczenie.
Warunki produkcji brykietu drzewnego.
Aby jednak możliwe było wytwarzanie brykietu drzewnego, koniecznością będzie spełnienie kilku istotnych warunków. Przede wszystkim chodzi tutaj o maksymalnie wysoki poziom ograniczenia ryzyka zawilgocenia zarówno samego materiału wsadowego, jak i gotowego już brykietu. Tutaj przyjmuje się że 10% wilgotności to maksymalny poziom, który nie będzie jeszcze wywierać nadmiernie negatywnego wpływu na proces spalania i nie będzie stanowić zbyt poważnego zagrożenia korozją dla stalowych elementów kotła czy też przewodów kominowych. Jest to także ważne z punktu widzenia samego procesu produkcji, bowiem jeśli do brykieciarki dostarczymy zbyt wilgotne trociny, niestety w procesie ich prasowania do żywicy wyciskanej, która jest naturalnym lepiszczem, przedostanie się zbyt dużo wody, która będzie ograniczać trwałość lepiszcza. To z kolei przekładać się będzie na rozpadanie brykietu nie tylko w procesie spalania ale także już w procesie magazynowania. Dlatego też, przede wszystkim należy tutaj zadbać o to, aby zapewnić sobie doskonałe warunki magazynowani zarówno materiałów wsadowych jak i gotowego już brykietu.
Spalanie brykietu drzewnego.
Proces spalania brykietu drzewnego jest stosunkowo prosty. Jest to wręcz nie spalanie a zgazowywanie, jak to mam miejsce w przypadku standardowego drewna. Podgrzane do wysokiej temperatury drewno wydziela gazy, które następnie ulegają spaleniu. To co pozostaje to nic innego jak węgiel drzewny który się w tym przypadku dopala. Samo drzewo pod żadnym pozorem się nie pali, tylko wydzielane z niego gazy. Tutaj od razu możemy powiedzieć, iż nadmierna ilość wilgoci w drewnie spalanym, będzie przekładać się na ograniczenie wykorzystania energii cieplnej pochodzącej ze spalania drewna. Po prostu zbyt duża jej ilość będzie musiała zostać zmarnowana na odparowanie wody z drewna, bez czego nie będzie możliwe jego spalanie. Dlatego też, przede wszystkim musimy zadbać o to, aby zagwarantować sobie idealne warunki do produkcji brykietu drzewnego. takie, w których nie będziemy mieć jakiekolwiek poziomu ryzyka prowadzenia do zawilgocenia, zarówno samych materiałów wsadowych, jak i gotowego już brykietu drzewnego.