Ekologiczny brykiet z trocin.

Ekologiczne materiały opałowe, służące do ogrzewania naszych domów to obecnie przede wszystkim te, które emitują w procesie spalania jak najmniejsze ilości CO2. Nadmierne wprowadzanie CO2 przez wiele lat do atmosfery ziemskiej, doprowadziło do kryzysu klimatycznego na ogromną wręcz skalę. Aby zapobiec nawarstwianiu się problemów z tym związanych, możemy przede wszystkim rezygnować z opalania naszych domów węglem i jego pochodnymi, jako materiałami o największej zawartości CO2. Nawet popularny ekogroszek wcale nie jest taki Eko, jakby się to mogło po nazwie zdawać. To w dalszym ciągu ten sam węgiel, przy którego spalaniu, do atmosfery trafia ponad 8 razy tyle dwutlenku węgla co przy spalaniu drewna.

Brykiet z trocin jako remedium na konieczność odejścia od węgla.

Okazuje się, iż wcale nie trzeba od razu przechodzić na ogrzewanie gazowe, które koniec końców, także emituje przy spalaniu blisko dwa razy tyle CO2, co brykiet drzewny z trocin. Co prawda spalanie gazu zapewnia nam prawie zerową emisję innych substancji, niemniej jednak odgrywają one obecnie zupełnie marginalną rolę w kwestiach zmian klimatycznych na naszej planecie. Dlatego też możemy powiedzieć, iż to właśnie brykiet z trocin, będzie zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem w walce z nadmiernym wydalaniem CO2 do atmosfery naszej planety. Tym bardziej, iż jest to opał, który można bezproblemowo wdrożyć w większości przydomowych kotłowni. Praktycznie każdy kocioł na węgiel, będzie w stanie spalać brykiet z trocin, co sprawia, iż każdy z nas może dołożyć swoją cegiełkę na rzecz lepszego świata dla przyszłych pokoleń.

Wytwarzanie brykietu z trocin.

Jak sama nazwa wskazuje, brykiet z trocin, powstaje z… trocin. Czyli z wszelkiego rodzaju odpadów z produkcji tartacznej i stolarskiej. Każdego dnia w tartakach i warsztatach stolarskich powstaje ogromna ilość odpadu w postaci trocin, które w zasadzie nie miały dotychczas, żadnego, bardziej sensownego zastosowania. Przetworzenie ich w brykiet daje nam możliwość nie tylko pozbycia się odpadów, ale także wyprodukowania ekologicznego materiału odpadowego.

Maszyny do produkcji brykietu, czyli brykieciarki, przy udziale wysokiej temperatury i wysokiego ciśnienia, prasują dostarczone trociny i formują z nich brykiety, gotowe do spalania. Jednocześnie zagęszczana jest ich struktura, dzięki czemu brykiet jest mniejszy objętościowo niż naturalne drewno. Można więc powiedzieć, iż na tej samej przestrzeni upchniemy większą zawartość energetyczną, niż w przypadku zwykłego drewna. Ułatwia to znacznie zarówno transport, jak i magazynowanie.

Podsumowanie

Generalnie rzecz więc ujmując, można powiedzieć, iż na dzień dzisiejszy, brykiet z trocin, będzie jednym ze zdecydowanie najlepszych rozwiązań w zakresie ogrzewania naszych domów, jakie możemy wdrożyć. Niski poziom emisji CO2 przy stosunkowo wysokiej energetyczności, zapewni nam bardzo dobre warunki grzewcze w tym przypadku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *