Gdzie znaleźć dobre wino?

Jednym ze zdecydowanie najlepszych sposobów na zapewnienie domowym imprezom okolicznościowym dodatkowego waloru i elegancji, jest wystawienie na stów butelki dobrego, aromatycznego i smakowitego przede wszystkim wina. Niemniej jednak w pierwszej kolejności trzeba będzie umiejętnie takie wino znaleźć i pozyskać, a jest to dość kłopotliwe, bowiem nasz polski rynek jest zalany wręcz winami podrzędnymi, kiepskiej jakości, które naprawdę nie zasługują na to, aby zawracać sobie nimi głowę. Stworzone chyba tylko i wyłącznie z myślą o zawartości alkoholu a nie smaku, wykwintnego aromatu, eleganckiego kolorku. Jednym słowem musimy znaleźć dobrego dystrybutora, u którego zaopatrzymy się w dobrej jakości wino na nasza rodzinną imprezę.

Po czym rozpoznać dobre wino?

Mamy tutaj trzy elementy składowe oceny, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Dzięki takiej ocenie, dość łatwo będziemy mogli określić czy dana butelka wina będzie się nadawała na nasz stół, czy też raczej na imprezę w parku, lub ognisko, gdyż jej jedyną zaletą będzie niska cena. Sprawdźmy zatem w jaki sposób można samodzielnie ocenić jakość wina, testując go w trzech podstawowych aspektach

  • Wygląd zewnętrzny: tutaj musimy przede wszystkim pamiętać o tym, aby wino nie miało w sobie żadnych zawiesin, plam czy tez przebarwień. Powinno być jak najbardziej klarowne, co będzie świadczyć o poprawnie przeprowadzonych procesach fermentacji oraz leżakowania i klarowania.
  • Zapach: to bardzo ważny element, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę. Musimy pamiętać, iż dobre wino charakteryzuje się dość sporą złożonością aromatu, zaś w przypadku kiedy w winie dominować będzie jeden tylko zapach, raczej nie będzie ono sprawiało na nikim dobrego wrażenia.
  • Smak: tutaj będziemy mieli w naszych realiach stosunkowo poważny problem, bowiem zbadanie smaku wina w większości sklepów nie wchodzi w grę. Dlatego też, najlepszym rozwiązaniem są winiarnie, w których możemy skosztować lampkę konkretnego wina a jednocześnie dokonać oceny dwóch poprzednich elementów, czyli wyglądu i aromatu wina. Smak powinien być odpowiednio długi. W tanich winach, kiepskiej jakości nie utrzymuje się on dłużej niż pół minuty po przełknięciu, toteż my powinniśmy szukać wina którego smak towarzyszy nam przez dłuższy czas od zetknięcia z naszym podniebieniem.

Warto tutaj na przykład zajrzeć pod adres internetowy bistrozuzu.pl gdzie będziemy mogli sprawdzić w jakich terminach przeprowadzane w tym bistro są degustacje win. Dzięki temu będziemy mogli bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów spróbować znaleźć dobre wino, nadające się na nasz rodzinny stół.

Podsumowanie.

Reasumując, trzeba tutaj powiedzieć, iż poszukiwania dobrego wina mogą się okazać całkiem mozolne i skomplikowane, zaś dobry sklep z winami tak skrzętnie schowany w gąszczu hipermarketów i sklepów całodobowych z alkoholem, że jego odnalezienie będzie niemal graniczyć z cudem. Niemniej jednak nie wart się poddawać, bowiem w tym przypadku, znalezienie dobrego smaku, aromatu i koloru wina zapewni nam doskonałą wręcz atmosferę na wszystkich rodzinnych imprezach, a to przecież kwestia zdecydowanie najważniejsza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *