Jak poprawnie wykonać instalację elektryczna w domu?

Dobrze zaprojektowana i poprawnie wykonana instalacja elektryczna w domu to podstawa bezpieczeństwa oraz komfortu wszystkich domowników, wobec czego warto tutaj dołożyć wszelkich starań do tego, aby instalacja faktycznie spełniała wszystkie normy bezpieczeństwa, a rozplanowanie poszczególnych włączników oraz gniazdek było bardzo przemyślane. Nie ma przecież nic gorszego niż problemy z podłączeniem do prądu jakichkolwiek urządzeń elektrycznych w domu, wynikające z nieprzemyślanego rozmieszczenia gniazdek elektrycznych, czy też problemy z wybijającymi bezpiecznikami przez wzgląd na złe obliczenia przekroju przewodów elektrycznych czy też bezpieczników. Zobaczmy zatem na co należy zwrócić uwagę podczas projektowania instalacji elektrycznej w domach jednorodzinnych oraz jak powinna być ona wykonana, aby życie stało się przyjemniejsze i bardziej komfortowe.

Projekt instalacji elektrycznej.

Przede wszystkim, trzeba tutaj rozpocząć od solidnego i przemyślanego projektu instalacji, który będzie uwzględniał wszystkie potrzeby mieszkańców. Trzeba przecież dokładnie przewidzieć, jakie maksymalne obciążenie będzie występować na poszczególnych odbiornikach, aby dobrać odpowiedni przekrój przewodów elektrycznych, ilość gniazdek i moc zabezpieczenia, aby korzystanie z instalacji było w pełni komfortowe w każdym miejscu. Bardzo dobrze jest tutaj tak rozplanować instalację, aby każde pomieszczenie, miało swój indywidualny, dopasowany do swojego poboru mocy bezpiecznik, co zapewni nam brak uciążliwości w przypadku awarii, i napraw instalacji w jednym pomieszczeniu. W przypadku podłączenia wszystkiego na jeden bezpiecznik, w sytuacji, kiedy w jednym pomieszczeniu dojdzie do awarii, należy odciąć cały dopływ prądu od całego domu, tak zaś odcinamy jedno pomieszczenie, a pozostałe mogą funkcjonować w pełni normalnie. Musimy tutaj oczywiście zaplanować zastosowanie odpowiedniego osprzętu elektrycznego, bowiem gniazdka do domowych instalacji prądowych występują w różnych rodzajach, a przez to też, możliwe będzie dość dowolne manipulowanie kosztami oraz wydajnością poszczególnych punktów poboru mocy.

Wykonanie instalacji elektrycznej.

W kwestii samego zaś wykonania instalacji elektrycznej, bardzo ważne jest to, aby wszystkie elementy były w pełni bezpieczne i wykonane zgodnie z obowiązującymi przepisami BHP w zakresie instalacji prądowych. Tutaj najlepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie odpowiedniego specjalisty, elektryka, który posiada stosowne uprawnienia SEP, zezwalające mu w świetle prawa na wykonawstwo tego typu instalacji elektrycznych. Poza tym profesjonalista będzie posiadać odpowiedni osprzęt dla firm elektroinstalacyjnych niezbędny do prawidłowego wykonywania poszczególnych prac montażowych, a co za tym idzie, będzie mógł wszystkie prace wykonywać sprawniej, precyzyjniej i bezpieczniej. Dlatego też, nie polecamy tutaj samodzielnego wykonywania montażu instalacji elektrycznych, bowiem może się to dość źle skończyć dla każdego, kto nie posiada stosownej wiedzy oraz umiejętności i doświadczenia w zakresie montażu instalacji elektrycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *