Jak radzić sobie z emocjami?

Emocje są od nas niezależne. Towarzyszą nam w każdej chwili życia – są pozytywne albo negatywne, ale zawsze są. Sztuka polega nie na tym, żeby ich nie odczuwać, bo to nie jest możliwe, ale na tym, żeby umiejętnie do sytuacji sobie z nimi radzić. Dlaczego? Dlatego że to, jak zachowamy się w danej sytuacji, warunkuje, jak zostaniemy odebrani. Mało przekonujące? Być może tak. Znaczenia nabiera jednak, kiedy do tego wszystkiego dojdzie uwaga o kontaktach biznesowych. Ktoś, kto na co dzień w nerwowych sytuacjach ulega negatywnym emocjom i, co więcej, daje im sobą rządzić, nie jest odbierany pozytywnie, a przez to może ucierpieć jego biznesowy wizerunek. Dlatego warto wiedzieć, jak radzić sobie z negatywnymi emocjami.

Przyczyny negatywnych emocji

Negatywne emocje są wywoływane nie tylko wtedy, kiedy ktoś, z kim musisz współpracować albo od którego wiele zależy, wyprowadzi Cię z równowagi. Niektóre wynikają z sytuacji i nie są związane z żadnymi osobami, mimo to mogą odbijać się na postronnych. Negatywne emocje są związane z takimi sytuacjami jak: praca pod presją, sporo stresów na co dzień, zbyt duża odpowiedzialność, presja czasu, problemy w domu, brak wiary we własne możliwości, brak wiedzy, obciążenie psychiczne i fizyczne. Takich przykładów można podać dużo więcej. Ponieważ współczesny świat coraz częściej częstuje nas tego rodzaju rzeczami, trzeba wyjść mu naprzeciw i pokazać, kto tu rządzi.

Jeśli zrozumiesz, jakie emocje i jakie mechanizmy rządzą ludzkim organizmem, będzie Ci łatwiej odpowiadać na nerwowe sytuacje, zachowując przy tym twarz, autorytet i dobrą opinię, a unikając nieprzyjemnych skutków zachowań pod wpływem emocji.

Sposoby na emocje

Co trzeba zrobić? Przede wszystkim zapanować nad stresem i wyeliminować źródła jego powstawania. O ile nieco stresu pobudza do działania, o tyle permanentny stres ciągnie za sobą nieprzyjemne konsekwencje. Po drugie trzeba przestać tłumić emocje, które powinny być pokazywane na zewnątrz. To tylko niektóre z zadań, jakie czekają przed Tobą. Więcej możesz poznać, biorąc udział w specjalnym szkoleniu dotyczącym zarządzania sobą w emocjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *