Klejenie z zastosowaniem utwardzania promieniami UV.

Nowoczesne technologie klejenia różnorodnych materiałów ze sobą to przede wszystkim zastosowanie klejów utwardzanych promieniowaniem UV, które charakteryzują się tutaj bardzo dobrymi parametrami, zarówno na etapie samego klejenia, jak i w kwestii późniejszych parametrów, gotowej już spoiny. Warto tutaj przemyśleć kwestię wdrożenia tego typu połączeń klejonych w branżach przede wszystkim elektronicznych czy tez elektrotechnicznych, bowiem właśnie tam (ale także w motoryzacji), będziemy mieć do czynienia ze zdecydowanie największym zapotrzebowaniem na łączenie ze sobą różnorodnych elementów, z różnych materiałów, przy osiąganiu wysokiego poziomu wytrzymałości połączenia.

Technologia klejenia z utwardzaniem UV.

Jeśli chodzi o samą technologię stosowaną w tym przypadku, to mamy tutaj do czynienia z odpowiednio dobranym klejem jednoskładnikowym, do utwardzania którego niezbędne są jeszcze dopasowane urządzenia UV do utwardzania spoin klejonych. Warto pamiętać, iż urządzenia UV, muszą być dopasowane do danej spoiny pod względem jej rozmiarów oraz mocy promieniowania. Chodzi przede wszystkim o to, aby klejenie odbywało się w optymalnych warunkach. Zbyt wąska lampa UV do utwardzania kleju, nie obejmie swoim promieniowaniem całej powierzchni spoiny, co będzie prowadzić do nierównomiernego jej utwardzania się, skutkiem tego w procesie utwardzania będą pojawiać się naprężenia, które ostatecznie dość wyraźnie osłabią samą spoinę. Generalnie rzecz więc ujmując, w celu osiągnięcia optymalnych parametrów technicznych, spoin klejonych tego typu klejami, trzeba będzie przede wszystkim prawidłowo dobrać klej w stosunku do klejonych powierzchni, odpowiednio powierzchnie przygotować, i zastosować lampę dobraną pod względem mocy, która obejmie swoim światłem i promieniowaniem całą powierzchnię spoiny.

Zastosowanie klejów utwardzanych UV.

Warto sobie tutaj powiedzieć także kilka słów na temat podstawowego zastosowania klejów utwardzanych promieniowaniem UV. Zdecydowanie najlepiej sprawdzają się one w przypadku klejenia ze sobą elementów szklanych, lub szklanych z innymi, bowiem szkło jest w stanie łatwo przepuszczać promieniowanie UV, niezbędne do pełnego utwardzenia spiny. Oczywiście przy zastosowaniu odpowiednich zabiegów technologicznych, możemy ze sobą łączyć także inne elementy, aczkolwiek w takich sytuacjach, powinniśmy prawidłowo przygotować spoinę, aby mieć możliwość jej naświetlenia promieniowaniem UV. Tego typu połączenia klejowe wykorzystywane będą przede wszystkim w branży elektronicznej i elektrotechnicznej, aczkolwiek znajdzie ona swoje zastosowanie także w innych przypadkach, jak chociażby w przypadku branży motoryzacyjnej. W każdym bądź razie, wykorzystywać możemy tę technologię wszędzie tam gdzie potrzebujemy szybkiego czasu utwardzania oraz bardzo dużej wytrzymałości spoiny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *