Łożyska igiełkowe.

Wyróżniamy wiele różnorodnych typów i rodzajów łożysk, przede wszystkim przez wzgląd na ich zastosowanie oraz właściwości. Do tego rzecz jasna dochodzi także podział konstrukcyjny oraz budowy. Każde z nich jednak ma takie samo zadanie, którym jest przenoszenie siły momentu obrotowego i sprzężenie w ten sposób dwóch poruszających się względem siebie elementów mechanicznych. Warto tutaj zwrócić uwagę na łożyska igiełkowe, które okazują się najlepszym zdecydowanie rozwiązaniem w przypadku zastosowania do łożyskowań wrzecienników w obrabiarkach mechanicznych. Zobaczmy dlaczego łożyska igiełkowe są tak dobre i dlaczego tak bardzo są też cenione na rynku producentów maszyn i narzędzi warsztatowych.

Zastosowanie łożyska igiełkowego.

Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na fakt, iż łożyska igiełkowe charakteryzują się bardzo niewielkimi rozmiarami skutkiem czego można je stosować wszędzie tam, gdzie z racji braku miejsca trudno jest znaleźć inne rozwiązania w zakresie łożyskowania. Sprawdza się to w przypadku wrzecienników wielu maszyn obróbczych do drewna czy też metalu, tym bardziej, iż przy niewielkich rozmiarach, łożyska to zdolne są do przenoszenia stosunkowo sporych obciążeń. W związku z tym tez, praktycznie wszystkie profesjonalne obrabiarki do metalu w swojej konstrukcji wykorzystują co najmniej jedno łożysko igiełkowe, i z reguły ma to miejsce właśnie na łożyskowaniu wrzeciona.

Co więcej, bez trudu znajdziemy wiele różnorodnych typów pochodnych i odmian łożysk igiełkowych, przy czym niektóre z nich będą się składać z samego koszyczka z wałeczkami (igiełkami), a ich zastosowanie możliwe jest w wyjątkowo ciasnych miejscach. Tego typu łożysko jako swoją bieżnię będzie wykorzystywać część maszyny, którą łożyskuje, aczkolwiek trzeba pamiętać, iż część ta powinna być w miejscu łożyskowania utwardzona powierzchniowo, aby dzięki temu zapobiec zatarciom.

Na co zwrócić szczególna uwagę?

W przypadku stosowania łożysk igiełkowych, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość ich wykonania, tym bardziej, iż niestety, ale nie każdy producent jest w stanie wyprodukować tak samo dobre i profesjonalne łożyska typu igiełkowego. Tutaj liczy się przede wszystkim precyzja i jakość zastosowanych materiałów, bowiem konieczność wytrzymywania wysokich obciążeń ma swoje wymagania. Nie da się wykonać łożyska igiełkowego ze słabych jakościowo materiałów, bowiem w takich przypadkach nie wytrzyma ono obciążeń, jakim będzie poddawane w toku eksploatacji. Jednym słowem jakość wykonania łożyska typu igiełkowego jest dla każdego konstruktora zdecydowanie najważniejsza, wobec czego też, wybierane przez większość z nich łożyska to raczej łożyska dostarczane przez najlepszych producentów, których parametry techniczne gwarantują wytrzymanie konkretnych obciążeń. W przeciwnym przypadku po prostu maszyn nie będzie wydajna, tak jak to opracowano w projekcie, a wręcz może nawet pojawić się wysokie ryzyko wypadkowe, związane z uszkodzeniem łożyska słabej jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *