Magazyn konsygnacyjny i jego zalety.
Prowadzenie produkcji na dużą skalę, opartej przede wszystkim na zakupie materiałów, surowców i półproduktów, to bardzo kosztowne zadanie, szczególnie kiedy należy zakupić stosunkowo spore ilości towaru do przerobu. Do tego dochodzą jeszcze koszty podatkowe, bowiem od każdego zakupionego u przedsiębiorców w EU towaru, nabywca musi odprowadzać podatek VAT do fiskusa. Można tego jednak uniknąć a przynajmniej w pewnym zakresie zoptymalizować, aby podatek płacić tylko od takiej ilości towarów, które aktualnie będą wykorzystywane a nie od tych, które kupione są na roczny zapas. W tym celu towar powinien trafić na magazyn konsygnacyjny, któremu poświęcimy dziś nieco więcej uwagi, aby przekonać się do istoty jego funkcjonowania i przybliżyć nieco zalety jego wykorzystania.
Co w artykule?
Co to jest magazyn konsygnacyjny?
Jest to specyficzna forma magazynu, pozwalająca na optymalizacje kosztów ponoszonych przez przedsiębiorców z tytułu zobowiązań podatkowych. Towary przechowywane w magazynie konsygnacyjnymi nie podlegają opodatkowaniu aż do czasu ich podjęcia przez właściciela. W skrócie wygląda to tak, iż przedsiębiorstwo może dokonać zakupu rocznego zapasu surowca i produkcyjnego i schować go w całości na magazynie konsygnacyjnymi, dzięki czemu nie trzeba od razu odprowadzać należnego podatku fiskusowi. W momencie kiedy pewna partia zostanie z magazynu konsygnacyjnego podjęta przez przedsiębiorce, powstaje też obowiązek podatkowy ale tylko w wysokości równej 23% wartości podjętych surowców. Wszystkie surowce pozostałe w magazynie w dalszym ciągu nie podlegają opodatkowaniu.
Zalety wykorzystania rozwiązania.
Do największych zalet takiego rozwiązania należy zaliczyć zwiększenie płynności finansowej przedsiębiorstwa. W normalnych okolicznościach, kupując surowca za 1 mln EUR, należałoby jeszcze od razu zapłacić 230 tys. EUR w postaci podatku VAT. To bardzo duża suma, która pozostając tymczasowo w kieszeni przedsiębiorcy, może wygenerować dodatkowy dochód a więc ogólne PKB w krajach całej Europy. Dlatego też ustawodawca Europejski doprowadził do wdrożenia takich przepisów, dzięki którym przedsiębiorcy mogą swoje zobowiązania podatkowe niejako rozłożyć na raty, zamiast opłacać je z góry na cały rok.
Wybór usługodawcy.
Oczywiście utworzenie magazynu konsygnacyjnego wiąże się z koniecznością spełnienia wielu wymogów formalnych, toteż nie warto wdrażać takich rozwiązań we własnych obiektach. Zawsze jest jeszcze przecież wynajem magazynów konsygnacyjnych, świadczony przez zewnętrzne przedsiębiorstwa. Tutaj możemy jednocześnie zoptymalizować koszty podatkowe, jak i zwiększyć przestrzeń produkcyjną we własnych obiektach, bowiem surowiec produkcyjny będzie przechowywany na magazynach zewnętrznego usługodawcy. My jedynie będzie pobierać regularnie partie materiału do obróbki i od tych partii opłacać podatek VAT.