Materiały geosyntetyczne w branży budowlanej.

Jednym ze zdecydowanie bardziej nowoczesnych rozwiązań materiałowych w branży budowlanej, są obecnie geosyntetyki. Jest to specjalna grupa materiałów, stosowanych głównie w zakresie izolacji gruntowej, czy też wzmacniania i stabilizacji warstw gruntu. Wykorzystywane są głównie w budownictwie drogowym, kolejowym czy też hydrotechnicznym, aczkolwiek z wielu sytuacjach będziemy mogli je zastosować także w naszych domach. Na przykład przy wykonywaniu izolacji domów jednorodzinnych w warstwie podgruntowej, czy też przy utwardzaniu nawierzchni do wykonania podjazdów brukowanych. Jednym słowem jest to materiał o stosunkowo wszechstronnym zastosowaniu.

Typy materiałów geosyntetycznych i ich zastosowanie.

Materiały geosyntetyczne będą tutaj dzielić się na kilka mniejszych grup, przy czym każda z nich będzie charakteryzować się innymi parametrami i przeznaczniem. Do zdecydowanie najczęściej wykorzystywanych geosyntetyków należy tutaj bez wątpienia zaliczyć:

  • Geosiatki – wykorzystywane do stabilizacji gruntu w budownictwie kolejowym oraz drogowym, jak również do wzmacnia kolejnych warstw przy budowie składowisk odpadów.
  • Geowłókniny – idealne rozwiązanie do osób prywatnych. Nadaje się perfekcyjnie do prowadzenia wszelkich prac związanych z budowaniem i unowocześnianiem ogrodów. Stanowi idealne wręcz zabezpieczenie przed przepuszczaniem wilgoci czy też wód gruntowych.
  • Geotkaniny – przede wszystkim do zastosowań filtracyjnych, przy realizacji wszelkich systemów drenażowych, czy też przy umacnianiu brzegów rzek i jezior.
  • Maty antyerozyjne – rozwiązanie pozwalające skutecznie powstrzymać proces erozji gleby na sztucznych nasypach, na przykład wzdłuż nowo budowanych dróg, do czasu aż narośnie naturalna roślinność scalająca grunt i zapobiegająca jego erozji.

Owszem znajdziemy także inne profesjonalne geosyntetyki dla budownictwa, jednakże dla potrzeb niniejszego tekstu, podajemy tylko te podstawowe, zaś znalezienie pozostałych pozostawiamy dla bardzie dociekliwego czytelnika.

Wzmacnianie i stabilizacja gruntu poprzez zastosowanie geosiatki.

Wśród najczęściej wykorzystywanych geosyntetyków bez wątpienia znaleźć można wszelkiego rodzaju geosiatki do wzmacniania i stabilizacji podłoża. Bardzo często wykorzystywane będą także do stabilizacji warstwy podbudowy w budownictwie drogowym czy też kolejowym. Jest to bardzo dobry materiał, bowiem zapewnia utrzymanie warstwy podbudowy w swoim miejscu, nawet jeśli gruntu otaczający będzie gliniasty. W domach prywatnych geosiatka do wzmacniania gruntu będzie wykorzystywane zdecydowanie rzadziej, bowiem nie mamy tutaj czynienia z tak konkretnym zapotrzebowaniem na wzmacnianie. Choć czasami w wyjątkowo trudnych warunkach, można wykorzystać geosiatkę do wzmocnienia warstw podbudowy także pod droga dojazdową do naszego domu, czy też przy domowym parkingu. Dzięki temu z całą pewnością podniesiemy poziom trwałości naszego podjazdu garażowego czy też ogrodowego tarasu, bowiem nie dopuścimy do zapadania się podbudowy, co jest najczęstszą przyczyną wszelkich uszkodzeń nawierzchni tak brukarskich, jak asfaltowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *