Membranowe pompy szlamowe i inne.

Pompy membranowe, to wśród wszystkich dostępnych obecnie na rynku pomp, zdecydowanie najlepsze rozwiązanie w sytuacji przetłaczania cieczy. Wykorzystywane są praktycznie we wszystkich gałęziach przemysłu, począwszy od górnictwa, a skończywszy na branży farmaceutycznej. Jedną z największych zalet, jakimi charakteryzują się membranowe pompy szlamowe, jest separacja napędu pompy od elementów tłocznych. Dzięki temu, nawet w przypadku cieczy z zawartością kwasów i zasad, pompa będzie w pełni bezpieczna. Jest to szczególnie istotne w przypadku przetłaczania cieczy niebezpiecznych.

Zasada działania pomp membranowych.

Działanie pomp membranowych jest stosunkowo proste. W pierwszej kolejności mechanizm napędu zmienia ruch obrotowy silnika na ruch posuwisto zwrotny, aby odpowiedni trzpień mógł poruszać membraną. Tutaj zaś istotne jest jeszcze idealne skorelowanie ruchów membrany z zaworami zwrotnymi. Dzięki temu, kiedy membrana jest cofana w tył, możliwe jest tylko zasysanie poprzez otwór ssawny. Kiedy zaś komora tłoczna wypełniona jest pompowaną cieczą, następuje wypchanie membrany, dzięki czemu ciecz wtłoczona jest do otworu tłocznego. Pompy tego typu będą pracować pulsacyjnie, aczkolwiek przy odpowiednim sterowaniu, możliwe jest uzyskanie tłoczenia ciągłego.

Jeśli zaś chodzi o membranowe pompy szlamowe, to będą się one dodatkowo charakteryzować stosunkowo sporych rozmiarów wolnym przelotem. Umożliwi to pompowanie cieczy dość silnie zabrudzonych ciałami stałymi. Jako, że elementy silnika odseparowane są od tłoczonych cieczy, możliwa będzie nie tylko praca na sucho, ale także tłoczenie cieczy potencjalnie niebezpiecznych. Komora tłoczna oraz sama membrana będą wykonane z materiałów odpornych na działanie kwasów, zasad, i innych cieczy chemicznych. To z kolei przekłada się na stosunkowo szerokie zastosowanie.

Zastosowanie pomp membranowych

Jak już wspomnieliśmy, pompy membranowe będą cieszyć się stosunkowo szerokim zastosowaniem. wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie konieczne jest przetłaczanie cieczy o różnym poziomie zagrożenia dla standardowych pomp. tego typu pompy często trafiają na zakłady pracy, do linii produkcyjnych. Zapewniają pompowanie substancji smarujących do maszyn. Wykorzystywane są także w branży farmaceutycznej, przy produkcji wszelkiego rodzaju leków i preparatów leczniczych. Bardzo często wykorzystywane będą także w jednostkach gospodarki wodnej i kanalizacyjnej. Generalnie rzecz biorąc, można powiedzieć, iż są to pompy o bardzo wszechstronnym zastosowaniu. Głównie za sprawą swoich możliwości, oraz parametrów technicznych, które sprawiają, iż pompy membranowe będą nadawały się praktycznie do każdego zastosowania. Są one więc stosunkowo dobrze rozpowszechnione w przemyśle i regularnie stosowane w wielu różnorodnych przypadkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *