Niestrawność – przyczyny, leczenie, zapobieganie.

Niestrawność to dolegliwość ściśle związana z naszą dietą, jej jakością oraz ilością. Z reguły dotyczy okresów świątecznych, kiedy ludzie mają o wiele większą skłonność do objadania się, w szczególności tłustymi i ciężkostrawnymi pokarmami. W jej wyniku dopada nas uczucie senności, ociężałość, bóle brzucha, zgaga czy też inne objawy związane bezpośrednio z drogami pokarmowymi oraz samym żołądkiem. Przyjrzyjmy się więc nieco bliżej przyczynom powstawania niestrawności, w celu wyeliminowania czynników podwyższających ryzyko jej wystąpienia, oraz sposobom walczenia z nią w przypadku kiedy niestety nie udało się problemu uniknąć.

Przyczyny i objawy niestrawności.

Niestrawność przejawia się przede wszystkim poprzez: uczucie pełności, nudności, wymioty, bóle w nadbrzuszu, wzdęcia i gazy, biegunkę. Wobec tak charakterystycznych objawów, dość trudno jest jej nie rozpoznać, lub też pomylić z innymi dolegliwościami. Z reguły też sami bardzo dobrze wiemy, kiedy nadmiernie się objedliśmy niezdrowym jedzeniem, a więc rozpoznanie niestrawności nie powinni przysporzyć nikomu większych problemów.

Domowe metody walki z niestrawnością.

Każda mądrość ludowa jest warta uwagi, wobec czego, także w przypadku niestrawności warto sięgnąć w pierwszej kolejności po domowe, sprawdzone przez nasze babcie i prababcie, sposoby na tę dolegliwość. Przede wszystkim odpowiednia dieta trwająca nawet do trzech dni, w czasie której podstawowym pokarmem są sucharki, gorzka herbata oraz zioła (mięta, dziurawiec, melisa, imbir). Stopniowo do diety można wprowadzać pokarmy lekkostrawne. Możliwe jest także szybsze przejście problemu, poprzez stosowanie leków dostępnych bez recepty w każdej aptece, niemniej jednak zdecydowanie nie jest to pomysł najlepszy, bowiem stosując odpowiednie zioła przy niestrawności, zapewniamy sobie nie tylko powrót do pełni zdrowia, ale jednocześnie wzmacniamy nasz organizm i zapewniamy mu dostarczenie odpowiednich składników pochodzenia naturalnego, a nie syntetyzowanych w laboratoriach, co także będzie odbijać się na naszym zdrowiu w przyszłości.

Zapobieganie niestrawności.

W wielu przypadkach możemy także zapobiec pojawieniu się niestrawności, poprzez przestrzeganie kilku, całkiem prostych zasad:

  • Nie należy jeść nazbyt szybko
  • Przed jedzeniem warto zażyć chwili wypoczynku
  • Nie należy się objadać. Zdecydowanie lepiej jeść częściej i w mniejszych porcjach.
  • Nie należy jeść bezpośrednio przed snem. Ostatni posiłek powinniśmy zjadać na około 2 godziny przed snem.
  • Warto zapewnić sobie troszkę ruchu pomiędzy poszczególnymi posiłkami.
  • Warto zrezygnować z posiłków tłustych, smażonych, silnie słodzonych i solonych.

Tych kilka prostych do wdrożenia zasad, pozwoli nam uniknąć niestrawności, dzięki czemu nie trzeba będzie męczyć się z lekami farmakologicznymi, czy też odbywać trzydniowej diety w celu pozbycia się problemów powodowanych przez niestrawność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *