Niezbędne instalacje sanitarne i ich znaczenie.
Instalacje sanitarne odgrywają bardzo ważną rolę w każdym budynku mieszkalnym i nie tylko. Wystarczy sobie zresztą tylko spróbować wyobrazić codzienne życie w domu jednorodzinnym bez instalacji wodnej czy też kanalizacyjnej. Jest to po prostu praktycznie rzecz biorąc absolutnie niemożliwe. Oczywiście poza tymi dwoma, podstawowymi instalacjami sanitarnymi, będziemy mieć także do czynienia z innymi, które wpływają w wyraźny sposób na poziom komfortu eksploatacji domu. Warto sobie powiedzieć nieco więcej na temat poszczególnych instalacji sanitarnych oraz ich znaczenia dla naszego komfortu eksploatacji naszych własnych domów jednorodzinnych.
Najważniejsze instalacje sanitarne.
Oczywiście zbiorcza nazwa, instalacje sanitarne, obejmuje cały szereg instalacji w budynkach mieszkalnych i użytkowych, z czego część z nich jest absolutnie niezbędna, zaś z pewnej części można z powodzeniem zrezygnować. Warto sobie tutaj zrobić pewne rozgraniczenie, na instalacje niezbędne i dodatkowe, które będą tylko w dodatkowym zakresie podnosić komfort eksploatacji budynku.
Do instalacji niezbędnych będziemy tutaj zaliczać:
- Instalacje wodne – zapewnienie dostępu do bieżącej wody w pomieszczeniach kuchni czy też łazienki, oraz pomieszczeniach technicznych jest kwestią niezbędną.
- Instalacje kanalizacyjne – zapewniają usuwanie zużytej wody użytkowej oraz ścieków z budynku, prosto do instalacji miejskiej kanalizacji bądź tez przydomowej oczyszczalni ścieków.
- Instalacje grzewcze – odpowiadają za rozprowadzanie ciepła w budynkach mieszkalnych do wszystkich pomieszczeń.
- Instalacje gazowe – rozprowadzają gaz do pomieszczenia kuchni czy też kotłowni. Jest to instalacja niezbędna jeśli używamy ogrzewania gazowego, i mamy dostęp do miejskiej sieci gazowej.
Można śmiało stwierdzić, iż powyższe instalacje będą absolutnie niezbędnym minimum, wpływającym na podstawowy komfort w naszych domach jednorodzinnych. Są to najważniejsze instalacje sanitarne i kanalizacyjne Andrychów, bez których domy jednorodzinne, oraz obiekty użytkowe, będą tracić swoją podstawową funkcjonalność.
Dodatkowe instalacje sanitarne, których zastosowanie będzie podnosić komfort eksploatacji to przede wszystkim:
- Wentylacja mechaniczna – zapewniająca wymianę powietrza z otoczeniem
- Rekuperacja – w połączeniu z wentylacją. Zapewnia odbiór ciepła z powietrza odprowadzanego na zewnątrz i jego przekazywania do powietrza wtłaczanego do wnętrza. Zapewnia dodatkowe oszczędności na ogrzewaniu.
- Instalacja klimatyzacji – zapewniają utrzymanie wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych korzystnego dla człowieka mikroklimatu
- Instalacja spalinowa – niezbędna w przypadku stosowania kominków, pieców gazowych itp. Zapewnia odprowadzanie wszystkich spalin z wnętrza budynku, aby utrzymać w nim maksymalny poziom komfortu dla wszystkich mieszkańców.
Możemy więc powiedzieć, iż instalacji sanitarnych znajdziemy całe mnóstwo, toteż warto umiejętnie je od siebie odróżniać. Warto wiedzieć, jak działają i jakie realizują zadania, abyśmy mogli umiejętnie dobierać je do swoich budynków, w przypadku kiedy chcemy osiągnąć konkretne efekty.