Nowoczesne maszyny do produkcji brykietów.
Wytwarzanie brykietu z odpadów z produkcji tartacznej i stolarskiej to bardzo dobry sposób na sensowne pozbycie się tego typu odpadów. W zasadzie, to przed wdrożeniem technologii produkcji brykietów, nie było większego zapotrzebowania na wszelkie wióry, zrębki i trociny. Obecnie, zaś, ich sprzedaż może stanowić dodatkowe źródło dochodu dla tartaków i stolarni. Niejednokrotnie, większe stolarnie i tartaki wdrażają własną produkcję brykietów. Inwestują w nowoczesne maszyny do produkcji brykietów, dzięki czemu poszerzają swoją ofertę. Tym samym mogą wykorzystać powstający u siebie odpad do wytworzenia ekologicznego materiału opałowego. Będzie to z całą pewnością dodatkowy zarobek dla każdego, tego typu zakładu.
Przygotowanie do produkcji brykietów drzewnych.
Aby jednak produkcja brykietu z odpadów drzewnych mogła ruszyć, konieczne będą odpowiednie inwestycje. Trzeba przygotować całą niezbędną infrastrukturę, oraz zakupić profesjonalne i nowoczesne maszyny do produkcji brykietów. Wiąże się to ze stosunkowo sporymi wydatkami, toteż siłą rzeczy, nie każdy tartak czy też stolarnia, będą sobie mogły na tego typu inwestycje pozwolić. Trzeba tutaj również przeanalizować przyszłe zyski ze sprzedaży. Będą one uzależnione od ilości wytwarzanego odpadu, który można przerobić. Tylko największe tartaki i stolarnie, produkują wystarczające ilości trocin i wiórów, aby opłacalnym było inwestowanie w własną linię produkcji brykietów. Mniejsze warsztaty i tartaki mogą jednak dodatkowo zarabiać sprzedając swój odpad do zakładów produkujących brykiety. Z całą pewnością będzie to dla nich dość dobre rozwiązanie, mogące przynieść dodatkowe zyski dla firmy.
Pomieszczenia magazynowe oraz produkcyjne w tym przypadku, powinny przede wszystkim spełniać wymogi dotyczące zabezpieczenia przed wilgocią. Jest ona bowiem najgorszym wrogiem produkcji oraz magazynowania, tak brykietu jak i materiału wsadowego. Należy tutaj przede wszystkim zadbać o to, aby wszystkie wióry, zrębki i trociny przeznaczone do produkcji były maksymalnie wysuszone. Tak samo gotowy brykiet, powinien charakteryzować maksymalnie 8-10% wilgotności. Powyżej tej granicy, będziemy mieć już do czynienia z wyraźnymi stratami związanymi z koniecznością odparowania wody. Będzie to oczywiście powodować konieczność spalenia większej ilości brykietów, niż w przypadku, kiedy będą suche.
Podsumowanie
Jednym słowem, zdecydowanie najważniejsze jest tutaj to, aby osiągnąć odpowiednio suche warunki do produkcji brykietów. Trzeba także zadbać o to, aby pozyskane przez nas maszyny do produkcji brykietów, mogły pracować w przyzwoitych i suchych warunkach. W taki sposób nie będzie ich narażać na korodowanie i innego rodzaju uszkodzenia. Ostatecznie zaś, wszystko to przekładać się będzie na ewentualny poziom zysków przedsiębiorstwa, wdrażającego produkcję brykietów z wiórów.