Nowoczesne ogrzewanie kanałowe i korzyści płynące z jego zastosowania.

Szukając różnych rozwiązań w zakresie ogrzewania naszych domów jednorodzinnych, nie sposób nie zwrócić uwagi na jedno z nowszych na rynku. Chodzi nam tutaj o nowoczesne ogrzewanie kanałowe, które pozwala nam na pewne nawet oszczędności w stosunku do ogrzewania ściennego. Trzeba jednakże mieć na względzie fakt, iż montaż grzejników kanałowych nie jest tak prosty. Należy tutaj spełnić konkretne wymagania konstrukcyjne budynku, co nie zawsze jest łatwe. Generalnie jednak rzecz ujmując, można powiedzieć, iż ogrzewanie kanałowe, jest jednym z ciekawszych rozwiązań w zakresie ogrzewania w ostatnim czasie. Warto więc przyjrzeć mu się nieco bliżej.

Kwestie techniczne. Jak działa nowoczesne ogrzewanie kanałowe?

Jedną z najważniejszych kwestii, jest sposób działania ogrzewania kanałowego. Musimy zrozumieć istotę całej technologii, aby mieć możliwość podejmowania decyzji, czy jest to opcja idealna dla nas czy też nie. Otóż nowoczesne ogrzewanie kanałowe, zapewnia nam możliwość skutecznego rozprowadzania ciepła przy pomocy grzejników kanałowych. Są to grzejniki kanałowe montowane bezpośrednio w płaszczyźnie podłogi co ma swoje zalety, ale tez i pewne wady. Przede wszystkim nie blokujemy przestrzeni ścian, tak jak ma to miejsce w przypadku grzejników ściennych. Mamy wiec o wiele większe możliwości aranżacyjne w naszych pomieszczeniach mieszkalnych. Oczywiście musimy tutaj uważać, aby jednak nie zastawić wolu z grzejników kanałowych. Z góry są one przykryte specjalną maskownicą. Może ona być dobrana zgodnie z naszymi upodobaniami. Nie ma więc trudności z dopasowaniem estetyki wykończenia grzejników kanałowych.

Warto także podkreślić, iż wewnątrz grzejników kanałowych znajdują się wentylatory. Są to ciche i oszczędne wentylatory, odpowiadające za wymuszenie obiegu powietrza w danym pomieszczeniu. Dzięki temu tez możemy liczyć na szybszą dystrybucję ciepła na całe pomieszczenie, niż ma to miejsce w przypadku grzejników ściennych. To z kolei sprawia, iż łatwiej jest ustabilizować pracę kotła grzewcze na jego optymalnych warunkach. To zaś, jak dobrze nam wiadomo, zapewnia optymalne warunki spalania i maksymalny uzysk energetyczny. W stosunku do rozwiązań, które tego nie zapewniają, możemy więc zaoszczędzić na materiale opałowym nawet do 15%. Jest to oczywiście ściśle uzależnione od warunków w konkretnym budynku.

O czym należy jeszcze pamiętać?

Przede wszystkim o kwestii tego, iż nowoczesne ogrzewanie kanałowe wymaga doprowadzenia do wyciętego w podłodze kanału, zarówno rur zasilania i powrotu czynnika grzewczego, jak również elektryczności. Wentylatory zastosowane w grzejnikach, są wysoce oszczędne. Zużywają one mniej więcej 10-45 W energii elektrycznej, w zależności od ustawień i potrzeb. Jest to więc rozwiązaniem o niskim zapotrzebowaniu na energię elektryczną. To wszystko razem powoduje, iż nowoczesne ogrzewanie kanałowe jest rozwiązaniem szalenie korzystnym. Pozwala nam w pewnym zakresie poczynić oszczędności na kosztach ogrzewania. Ponadto jest o wiele bardziej efektywne niż klasycznie stosowane ogrzewanie ścienne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *