Nowoczesne ogrzewanie kanałowe w naszych domach jednorodzinnych.

Wdrożenie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie ogrzewania naszych domów jednorodzinnych z reguły wymaga stosunkowo sporych nakładów finansowych. Aczkolwiek trzeba przyznać, iż nie zawsze jest to aż tak bardzo kosztowne. Przykładem może tutaj być chociażby ogrzewanie kanałowe, którego wdrożenie w miejsce standardowych grzejników ściennych, nie nastręcza aż tak wielkich trudności. Owszem, koszty i wymagania zawsze będą w takich przypadkach, niemniej jednak nie są one aż tak wygórowane jak w przypadku wdrożenia na przykład ogrzewania podłogowego. Warto tutaj przyjrzeć się tym kwestiom nieco bliżej, gdyż ogrzewanie kanałowe, może się okazać jednym z najlepszych rozwiązań, podnoszących efektywność grzewczą całego systemu grzewczego w naszym domu.

Ogrzewanie kanałowe. Co to jest i z czym to się je?

Oczywiście, dla większości z nas, będzie to zupełna nowość, toteż przede wszystkim trzeba będzie kilka kwestii sobie wyjaśnić. Otóż ogrzewanie kanałowe to system grzewczy, gdzie grzejniki są zamontowane w kanałach wyciętych w podłodze. Zasada działania ogrzewania kanałowego też jest w sumie dość prosta, zbliżona wręcz do ogrzewania z zastosowaniem grzejników ściennych. Tutaj jednak wewnątrz grzejnika zamontowane są dodatkowe wentylatory, które pozwalają osiągnąć lepszy poziom rozprowadzania ciepła po pomieszczeniu. Oczywiście wentylatory są w pełni energooszczędne i bardzo ciche w swojej pracy, dzięki czemu nie powodują ani dodatkowych kosztów, ani też nie obniżają naszego komfortu. Powietrze ogrzewane będzie zawsze rozprowadzane po pomieszczeniu z taką samą prędkością, niezależnie od tego, z jaką temperaturą będziemy je ogrzewać. W przypadku zaś grzejników ściennych, temperatura ta, będzie mieć znaczny wpływ na jakość i tempo rozgrzewania pomieszczenia. Im niższa temperatura czynnika grzewczego tym wolniejszy ruch powietrza.

Montaż grzejników kanałowych.

Aby prawidłowo zamontować grzejnik kanałowy trzeba będzie jednak nieco wysiłku i kosztów. Chodzi tutaj o to, iż po pierwsze trzeba będzie wyciąć w podłodze kanał o głębokości co najmniej 100mm, gdyż takiej grubości są z reguły grzejniki kanałowe. Następnie do tych kanałów, trzeba będzie jeszcze doprowadzić zasilanie oraz powrót czynnika grzewczego. Tutaj jednakże nie będzie aż tak wielkich trudności, bowiem można to zrobić stosunkowo prosto poprzez ucięcie rur wodnych w płaszczyźnie podłogi i ich skierowanie w stronę kanału grzejnikowego. Ogólnie rzecz biorąc, grzejnik kanałowy jest stosunkowo prostu w montażu, aczkolwiek trzeba pamiętać o tym, aby podłogi były odpowiednio grube. W końcu wycięcie kanału grubego na 10cm może wpływać na znaczne osłabienie całej konstrukcji podłogi. Dlatego też, nie w każdym domu będziemy mogli zdecydować się na tego typu inwestycje. Czasami po prostu podłogi będą zbyt cienkie konstrukcyjnie aby wytrzymać taką ingerencję w ich strukturę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *