Nowoczesne rozwiązania grzewcze. Ogrzewanie kanałowe.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat mamy do czynienia z bardzo wyraźnym rozwojem technologicznym w zakresie ogrzewania naszych domów i mieszkań. Przede wszystkim widać tutaj dążenie do systematycznego ograniczania ilości spalanych materiałów opałowych, w celu minimalizacji zanieczyszczenia środowiska. Nie ma w tym niczego dziwnego. W końcu w sezonie zimowym, aż strach wyjść na spacer ze względu na przekroczenia wszystkich norm jakości powietrza. Jednym z rozwiązań, które przyczyniają się do ograniczenia zanieczyszczeń powietrza jest bez wątpienia ogrzewanie kanałowe. Warto tej technologii przyjrzeć się nieco bliżej, bowiem może się ona okazać dobrym remedium na złą jakość powietrza w naszym kraju.

Efektywność ogrzewania kanałowego.

Przede wszystkim, podkreślić tutaj trzeba efektywność ogrzewania kanałowego. Jest to bowiem rozwiązanie pozwalające na szybsza wymianę powietrza w pomieszczeniu. Do grzejnika kanałowego wciągane jest zimne powietrze z dołu pomieszczenia, po czym po przejściu przez system grzałek, wydmuchiwane jest powietrze już ogrzane. Bardzo istotne jest też to, iż zamontowane w grzejnikach kanałowych wentylatory charakteryzują się niskim poborem prądu, oraz bardzo cichą i komfortową pracą. Dzięki temu, w zasadzie nawet nie słychać, że grzejniki pracują. Wentylator zapewnia też nam szybszy przepływ powietrza w pomieszczeniu, dzięki czemu nagrzewa się ono znacznie szybciej. Poprzez odpowiednie badania, obliczono, iż grzejniki kanałowe pozwalają na oszczędność materiałów opałowych na poziomi ok. 20%. Jest to bardzo dużo. Szczególnie jeśli jednocześnie przeprowadzimy kompleksowa termomodernizację budynku. Pozwoli to nam na ograniczenie zapotrzebowania na energię nawet do 50%. Czyli po prostu za ogrzewanie domu w sezonie zimowym zapłacimy o połowę mniej. Dodatkowo o połowę mniej zanieczyszczeń wypuścimy do atmosfery. Jednym słowem, warto myśleć o takich rozwiązaniach.

Montaż grzejników kanałowych.

Bardzo istotne jest tutaj aby zastosowane przez nas grzejniki kanałowe były prawidłowo zamontowane. W tym celu trzeba wyciąć w podłogach odpowiednie kanały i doprowadzić do nich czynnik grzewczy. Tutaj jednak możemy wykorzystać istniejącą instalację grzewczą z kotłem CO. Wystarczy trochę przerobić całość, aby do kanału doprowadzić rury zasilania i powrotu czynnika grzewczego. Bardzo istotne jest także to, iż grzejniki kanałowe mają głębokość maksymalnie do 10 centymetrów, wobec czego będziemy mogli je montować nawet na piętrze. Wyjątkiem będzie sytuacja, kiedy po prostu strop będzie na to zbyt cienki. W większości jednak przypadków, stropy są wystarczająco grube, aby możliwy był montaż grzejników kanałowych. Jednym słowem jest to rozwiązanie korzystne z punktu widzenia ekologii oraz ekonomii, oraz stosunkowo proste do wdrożenia. Warto więc tę opcję dość wnikliwie rozważyć, szczególnie w sytuacji, kiedy będziemy przeprowadzać generalny remont w naszym domu. Może się to okazać jedną z lepszych decyzji, jakie w tym czasie podejmiemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *