Odwadnianie terenów podmokłych z zastosowaniem instalacji igłofiltrowej.
Wśród wszystkich niemalże metod odwadniania w terenie podmokłym, zdecydowanie najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest zastosowanie instalacji igłofiltrowej, która okazuje się być najlepszą znaną nam technologią w tym zakresie. Oczywiście zastosowanie igłofiltrów wymaga odpowiedniej wiedzy w tym zakresie, a to z kolei znacznie ogranicza ilość osób, które potrafią w pełni wykorzystać potencjał drzemiący w metodzie odwadniania igłofiltrami. Sprawdźmy wobec tego w jakich okolicznościach możliwe jest przeprowadzenie skuteczne odwadnianie terenów podmokłych z zastosowaniem instalacji igłofiltrowej, oraz w jaki sposób wykorzystać jej potencjał, aby zapewnić sobie maksymalny poziom wydajności przy jak najniższych kosztach eksploatacyjnych.
Dobór mocy instalacji igłofiltrowej.
W pierwszej kolejności powinniśmy jednak odpowiednio dobrać instalację igłofiltrową do konkretnych wymagań terenowych, bowiem zawsze, w każdym terenie będziemy mieli do czynienia z zupełnie odmiennymi warunkami do odwadniania, a co za tym idzie, zachodzić będzie konieczność innego podejścia do kwestii odwadniania. Pamiętając o tym, iż w instalacji, każdy igłofiltr montowany jest w odstępie około jednego metra od siebie na głębokość około pół metra większa niż zakładany poziom obniżenia owdy gruntowej, musimy starannie obliczyć, ile ciągów kolektorów ssących będzie nam potrzebnych. Jeden agregat pompowy będzie w stanie skutecznie obsłużyć, w zależności od swojej mocy i wydajności od 10 do 40 igłofiltrów, aczkolwiek nie powinno się obciążać agregatu maksymalnie, aby nie powodować jego niepotrzebnego nadmiernego zużycia. Lepiej zawsze podstawić jeden agregat więcej i z każdego ciągu ująć po kilka sztuk, aby zapewnić bezpieczeństwo swoich urządzeń.
Skąd pozyskać odpowiednią instalację igłofiltrową?
Oczywiście najtrudniejszym aspektem będzie tutaj prawidłowe pozyskanie instalacji igłofiltrowej, bowiem trzeba ją będzie albo kupić, co dla wielu przedsiębiorców będzie granicą nie do przeskoczenia, albo też znaleźć wypożyczalnię pomp, w której dostaniemy sprzęt do odwadniania igłofiltrami z górnej półki. W przypadku jednorazowej akcji tego typu wypożyczalnia jest rozwiązaniem zdecydowanie najlepszym, bowiem nie trzeba kosztownego urządzenia pozyskiwać na stałe, a potem będzie się ono marnować leżąc nieużywane w warsztacie. Oczywiście jeśli planujemy i z góry wiemy, że tego typu urządzenia przydadzą nam się także w przyszłości, warto zainwestować we własną instalację, co pozwoli w przyszłości ograniczyć koszty działalności. Okazuje się bowiem, iż już po kilkunastu wypożyczeniach, moglibyśmy za te same pieniądze kupić średnich rozmiarów instalację własną i przynajmniej w podstawowym zakresie być samowystarczalnym. Nawet jeśli czasem należałoby kilka części z instalacji wypożyczyć, aby osiągnąć w danym przypadku odpowiedni poziom wydajności.