Ogrzewanie domu pompą ciepła.

Ogrzewanie domu pompą ciepła.

Ekologiczne rozwiązania w zakresie ogrzewania naszych domów stają się coraz bardziej popularne. Obecnie coraz częściej decydujemy się na ogrzewanie domu pompą ciepła, co jest jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań, na jakie możemy sobie pozwolić. Oczywiście musimy pamiętać, iż pompa ciepła jest napędzana elektrycznością, a jej produkcja nie jest do końca ekologiczna. Niemniej jednak w ogólnym wolumenie energetycznym coraz większą część zajmuje energia z OZE. Tak więc decydując się na ogrzewanie domu pompa ciepła, możemy liczyć na to, iż będzie to rozwiązanie w stu procentach ekologiczne. Bardziej ekologicznie na chwilę obecną nie da się po prostu rozwiązań problemu ogrzewania naszych domów jednorodzinnych.

Jak zrealizować ogrzewanie domu pompą ciepła?

Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z tego, iż samo ogrzewanie domu pompą ciepła może być zrealizowane na różne sposoby. Jeśli chodzi o same pompy ciepła, to możemy wybrać dwa ich rodzaje. Będą to pompy ciepła powietrzne oraz gruntowe. Przy czym trzeba pamiętać, iż pompa gruntowa dzieli się na dwa modele, w zależności od sposobu odzysku ciepła.

    • Pompy ciepła powietrzne – zapewniają nam ciepło, odzyskując je z otaczającego nas powietrza. Musimy tutaj zwrócić uwagę, iż nawet ujemna dla nas temperatura nie jest jeszcze zerem absolutnym. A więc, w dalszym ciągu można z niego odzyskać ciepło. Są to najprzystępniejsze cenowo rozwiązania jeśli chodzi o instalację. Koszty ogrzewania są bowiem niestabilne i uzależnione od aktualnych temperatur. Trudno też przewidzieć koszty, z tego samego względu.
    • Pompy ciepła gruntowe – tutaj mamy do czynienia z odzyskiwaniem ciepła z gruntu, a już na poziomie jednego metra pod powierzchnią ziemi, mamy do czynienia ze stała temperaturą otoczenia na poziomie jednego stopnia Celsjusza.
      • Gruntowe pompy ciepła pionowe – wykonywane są odwierty głębinowe, do których wprowadza się rury z czynnikiem grzewczym. Ten, przepływając przez wielką głębokość odbiera ciepła z gruntu, i przekazuje je do systemu grzewczego.
      • Gruntowe pompy ciepła poziome – wykonywane w przypadku braku możliwości zrobienia odwiertów głębinowych. W wykopach na głębokości co najmniej 1 metra, układane są rury z czynnikiem grzewczym. Są one mniej wydajne od pomp głębinowych, niemniej jednak tańsze w montażu i nie wymagają wykonywania odwiertów.

Generalnie rzecz więc ujmując, jeśli zdecydujemy się na pompy ciepła w Wadowicach będziemy mogli zapewnić sobie maksymalnie wysokim poziom ekologii ogrzewania naszych domów. Ogrzewanie domu pompą ciepła jest bowiem ekologiczne, ale także bardzo wygodne i komfortowe.

Podsumowanie

Mamy więc w tym zakresie do wyboru w zasadzie aż trzy rozwiązania. Najbardziej skuteczne są gruntowe pompy ciepła pionowe, z głębinowymi odwiertami. Jest to też jednocześnie najbardziej kosztowne w kwestii instalacji rozwiązanie. Przygotowanie odpowiednich odwiertów jest kosztowne. Decydując się zaś na pompę ciepła powietrzną, możemy ją w zasadzie mieć już za jakieś 10-20 tys. PLN. Jest to więc opcja najbardziej przystępna cenowo, choć z drugiej strony trzeba podkreślić, iż koszty ogrzewania będą trudne do przewidzenia, a i tak na pewno stosunkowo wysokie. Szczególnie w porównaniu do pozostałych rozwiązań w tym zakresie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *