Ogrzewanie kominkowe – wady i zalety

Ogrzewanie kominkowe to na chwilę obecną jedno z częściej stosowanych rozwiązań w nowym budownictwie, gdzie nie mamy do czynienia z wysokim poziomem zapotrzebowania energetycznego, wobec czego tego typu piece w zupełności wystarczają na ogrzewanie domów. Oczywiście także w przypadku starszych technologii budowlanych możliwe będzie osiągnięcie niższego poziomu zapotrzebowania energetycznego, pozwalającego nam na zastosowanie ogrzewania kominkowego, aczkolwiek trzeba będzie spełnić określone wymagania. Przyjrzyjmy się jednak wszystkim wadom oraz zaletom zastosowania tego typu rozwiązań grzewczych, aby przekonać się, czy ogrzewanie kominkowe jest w naszym konkretnym przypadku, rozwiązaniem korzystnym, czy też może lepiej będzie poszukać innych technologii grzewczych.

Wady ogrzewania kominkowego.

Przede wszystkim musimy tutaj wymienić dość ograniczone możliwości grzewcze, bowiem piece kominkowe maja stosunkowo niewielką moc grzewczą. W stosunku do węglowych kotłów grzewczych, które mogą generować moc grubo powyżej 20kW, piece kominkowe mogą wygenerować nam maksymalnie około 16 kW energii cieplnej. Oczywiście jest to wystarczające do ogrzania niektórych domów, zbudowanych w nowych technologiach, gdzie zapotrzebowanie na energię cieplną nie będzie zbyt wygórowane. Dość uciążliwe dla wielu może być tutaj także to, iż posiadanie piec kominkowego wiąże się z koniecznością składowania sporej ilości drewna i ciągłego jego donoszenia do kominka. Może się też zdarzyć, iż w okolicach pieca kominkowego będziemy musieli sprzątać praktycznie codziennie, aby zmieść kurz i pył. Oczywiście jest tego o wiele mniej niż w przypadku kotłów węglowych, niemniej jednak może to stanowić dla wielu z nas spore utrudnienie.

Zalety ogrzewania kominkowego.

Oczywiście zastosowanie pieca kominkowego będzie także nieść za sobą określone zalety, do których przede wszystkim należy zaliczyć dość spory poziom oszczędności. Stosując nowoczesne stalowe piece kominkowe, możemy osiągnąć oszczędności nawet na poziomie 50% kosztów ogrzewania węglowego, wobec czego warto tutaj przemyśleć i przeanalizować tego typu rozwiązania, bowiem możemy dzięki temu zaoszczędzić stosunkowo spore pieniądze. Bardzo ważna zaletą będzie także to, iż na rynku dostępne są także wkłady kominkowe z płaszczem wodnym, które umożliwiają nam podłączenie pieca kominkowego do istniejącej instalacji grzejnikowej, a co za tym idzie, będziemy mogli wykorzystać ewentualne połączenie technologii kominkowej z technologią kotła centralnego uruchamianego w przypadku, kiedy zapanują bardziej trudne warunki do ogrzania domu. Bardzo istotną zaletą będzie także estetyczny wymiar zainstalowania pieca kominkowego, bowiem jest to jeden z bardziej estetycznych dodatków do naszych wnętrz, a co za tym idzie, warto wykorzystać tę możliwość, aby uczynić nasze wnętrza jeszcze bardziej eleganckimi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *