okna drewniane

Okna drewniane i ich zalety.

Okna to niezbędny element w każdym domu czy też mieszkaniu. Trudno sobie zresztą wyobrazić jakiekolwiek pomieszczenia mieszkalne bez dostępu do światła dziennego. Warto jednak zwrócić uwagę na kwestię tego, jakiego rodzaju okna wybierzemy do naszego domu czy też mieszkania, gdyż będzie to miało dość istotny wpływ na nasze poczucie komfortu oraz estetyki wewnętrznej. Typ zastosowanych okien będzie także wpływać na kwestię strat cieplnych naszego domu a więc na jego energooszczędność. Zobaczmy wobec tego, jak będzie wyglądać sytuacja wewnątrz naszego domu, jeśli zdecydujemy się na zastosowanie okien drewnianych.

Nieco więcej o drewnianej stolarce okiennej.

Przede wszystkim warto sobie tutaj przypomnieć, iż w ostatnich kilkunastu latach można było zaobserwować systematyczne wypieranie drewnianej stolarki okiennej z zastosowania poprzez nowoczesne okna PCV. Wynikało to głównie z faktu doskonałych wręcz parametrów technicznych w zakresie izolacji termicznej oraz akustycznej, jakie oferowały nam okna wykonane z PCV. Obecnie jednak mamy do czynienia z coraz lepszymi technologiami produkcyjnymi, dzięki czemu okna wykonane z drewna także stają się coraz lepsze pod względami technicznymi. Wystarczy przetestować chociażby okna z drewna Drew Dom Bielsko Biała, aby przekonać się, iż parametry izolacji termicznej oraz akustycznej stoją na bardzo wysokim poziomie. Przenikalność cieplna nowoczesnych okien drewnianych kształtuje się na poziomie Uw=1,1 W/m2. Świadczy to mniej więcej o tym, iż poprzez 1 metr kwadratowy powierzchni okna ucieknie nam 1W energii cieplnej co trzeba będzie uwzględnić przy obliczaniu charakterystyki energetycznej budynku i odpowiednio wziąć pod uwagę przy wyborze kotła oraz mocy grzejników.

Nowoczesne okna drewniane.

Okazuje się też, że na chwilę obecną produkowane są już okna drewniane o współczynniku przenikania ciepła Uw, poniżej 1W na metr kwadratowy, co już jest wyjątkowo dobrym wynikiem. Rzecz jasna na straty ciepła będzie mieć także wpływ kwestia montażu okien, bowiem przez wszelkie szczeliny na miejscu łączenia okien z murem można także stracić całkiem sporo energii cieplnej. Generalnie można więc powiedzieć, iż współcześnie produkowane okna drewniane spełniają nowe normy energetyczne, a przez to też znów zaczynają pomału wracać do łask. Przede wszystkim dzięki temu, iż są niesamowicie estetyczne i spełniają w/w normy. Sama estetyka w końcu nie będzie tutaj wystarczającym atutem, bowiem nikt nie zdecyduje się na estetyczne aspekty, przy ogromnych stratach energetycznych. Jednakże obecnie nie mamy już do czynienia z tego typu problemami, wobec czego tez, jak najbardziej możemy inwestować w nowoczesne okna drewniane, aczkolwiek trzeba zwrócić uwagę na parametry techniczne kupowanych okien, aby zapewnić sobie dobry poziom komfortu termicznego w swoim własnym domu, czy też nawet mieszkaniu w blokowisku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *