Opakowania z towarzych sztucznych i sensowność ich stosowania.

Współczesna gospodarka nastawiona jest na masową produkcję i konsumpcję wyprodukowanych dóbr. Co gorsza, jest to w taki sposób skonstruowane, aby konsument nie nasycił się nigdy, aby nie zastanawiał się nad niczym tylko konsumował. Przedsiębiorstwa, wielkie korporacje zaś, nastawione są przede wszystkim na zysk, na rozwój gospodarczy. Niestety nie jest to najlepszym modelem kreowania światowej gospodarki, o czym świadczy dobitnie zbliżający się coraz większymi krokami kryzys klimatyczny. Jednym z jego powodów są opakowania z tworzyw sztucznych. Ich produkcja pochłania energie i generuje dwutlenek węgla. Co gorsza, większość z nich nawet nie ulega ponownemu przetwarzaniu na nowe butelki, bowiem bardziej opłacalne jest produkowanie nowych. Stare zaś trafiają na największy śmietnik świata, czyli do mórz i oceanów.

Czy opakowania z tworzyw sztucznych nadają się do recyklingu?

Oczywiście że się nadają i to wyśmienicie. W zasadzie możemy je przetwarzać i wytwarzać z nich nowe opakowania niezliczoną ilość razy. Ponadto możemy ze zużytych butelek plastikowych wytwarzać zupełnie nowe produkty. Przykładem mogą tutaj być chociażby folie budowlane czy też materiały geosyntetyczne stosowane w budownictwie inżynieryjnym. Generalnie rzecz biorąc, zużyte butelki plastikowe mogą nam służyć jako doskonały materiał do produkcji wielu nowych rzeczy. Jedynym problemem jest tutaj to, iż butelki powstały ze zreceyklingowanej masy plastikowej, nie mogą być użytkowane w kontakcie z żywnością. Wynika to z problemów z zanieczyszczeniem tak pozyskanego plastiku.

Niemniej jednak, jeśli byśmy produkowali nowe butelki tylko do kontaktu z żywnością, było by o wiele bardziej ekologicznie. Pozostałe zaś opakowania z tworzyw sztucznych, czyli nie tylko butelki plastikowe, można wytwarzać z poddanego recyklingowi odpadu.

A może by tak odstawić butelki plastikowe na bok?

Jest to też jakimś rozwiązaniem, ale niestety nie tak dobrym jakby się mogło wydawać. Nie możemy przecież rezygnować z dobrego, najlepszego materiału na opakowania, tylko dlatego, że ludzkość nie dorosła do dbania o swoją planetę. Należy więc jak najszybciej wdrożyć odpowiednie rozwiązania systemowe, które pozwolą nam skuteczniej oddawać do recyklingu wszystkie zużyte butelki plastikowe. Trzeba tutaj jednakże silnej woli politycznej w tym kierunku. Świat wielkiego biznesu, nie za bardzo wyraża ochotę na przejmowanie się zużytymi butelkami plastikowymi, wyprodukowanymi przez wielkie korporacje. Dla nich taniej jest wyprodukować nowe.

Dlatego też potrzeba jest solidna siła nacisku politycznego, aby opakowania z tworzyw sztucznych zostały jak najszybciej uregulowane w zakresie recyklingu. Można przecież wprowadzić kaucję zwrotną, co spowoduje, że mająca wartość złotówki butelka będzie zawsze wracać do producenta. Takie podejście na pewno jest o wiele bardziej rozsądne niż brak zainteresowania tym, co się dzieje ze zużytymi opakowaniami z tworzyw sztucznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *