Pistolety lakiernicze i ich typy.

Na rynku pistoletów lakierniczych znaleźć można stosunkowo sporo różnorodnych modeli, które oferują różne warunki pracy. Niektóre są lepsze, bardziej wydajne, oszczędne, inne zaś gorsze, za to posiadają inne zalety. Do tego rzecz jasna dochodzą jeszcze różnice pomiędzy poszczególnymi producentami, którzy zawsze starają się jakoś zindywidualizować produkcję, dzięki czemu pistolet jednych będą lepsze a innych gorsze. Przyjrzyjmy się jednak przede wszystkim podstawowym różnicom pomiędzy poszczególnymi typami pistoletów lakierniczych, zaś kwestię różnić pomiędzy poszczególnymi producentami zostawmy sobie raczej na potem.

Podział pistoletów lakierniczych.

Przede wszystkim musimy sobie zdać sprawę z tego, iż w podstawowym zakresie pistolety lakiernicze będziemy musieli podzielić na cztery grupy, choć można by poszukać jeszcze większych podziałów i znaleźć ich o wiele więcej. Niemniej jednak te cztery grupy to podział podstawowy pokazujący podstawowe różnice pomiędzy tymi czterema typami pistoletów lakierniczych.

  • HP (wysokie ciśnienie) – Pistolety lakiernicze najstarszej generacji, wymagające do poprawnej racy wysokiego ciśnienia roboczego sięgającego nawet 4bar, a co za tym idzie powodującego duże rozpylenia materiału. Przekąłda się to na stosunkowo spore straty materiałowe podczas pracy.
  • HVLP (pistolety niskociśnieniowe) – Zapewniają wyższy poziom oszczędności od pistoletów HP, choć w dalszym ciągu do pracy wymagany jest solidny i mocny kompresor.
  • LVLP (pistolety niskociśnieniowe z niskim zużyciem materiałów) – Jest to swego rodzaju połączeniu dwóch powyższych typów czyli HVLP i HP. Na dzień dzisiejszy jest to zdecydowanie najbardziej zaawansowana technologia pozwalająca na pracę przy niskich stratach. Zapewnia lakiernikom zdecydowanie najlepsze możliwości.
  • LVMP (pistolety niskociśnieniowe o średnim zużyciu powietrza) – Pistolety lakiernicze o niewysokim ciśnieniu roboczym, zbliżonym do tego z pistoletów HVLP o obniżonym zapotrzebowaniu na sprężone powietrze.

Jest to podział zdecydowanie najbardziej podstawowy, który w niektórych przypadkach raczej nie będzie adekwatny, aczkolwiek do naszych potrzeb, będzie w stu procentach wystarczający.

Kupujemy profesjonalny pistolet lakierniczy

Zakup odpowiedniego pistoletu lakierniczego wymagać będzie pewnej w tym zakresie wiedzy, głównie w kwestii samych dostawców. Musimy przecież w miarę precyzyjnie określić, którzy producenci zagwarantują nam dostarczenie pistoletów danego rodzaju w najwyższej jakości, dzięki czemu praca będzie wydajna i wygodna. Bardzo dużym poziomem popularności cieszą się obecnie pistolety Optima dla lakierników, które polecane są przez większość profesjonalnych lakierników. Jest to bowiem producent przykładający bardzo dużo uwagi właśnie do kwestii jakość wytwarzanych pistoletów. W tym szczególnym przypadku dostajemy do ręki narzędzie wydajnej i efektownej pracy. Zapewniamy sobie możliwość efektywnego lakierowania przy niewielkich stratach materiałowych oraz przy wysokim poziomie jakościowym wykonywanych powłok lakierniczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *