plan wyprawy trekkingowej

Plan wyprawy trekkingowej to podstawa.

Dobry plan wyprawy trekkingowej to absolutna podstawa, jeśli chcemy zapewnić sobie maksymalnie wysoki poziom bezpieczeństwa. Chodzi tutaj głównie o to, abyśmy na jakiś czas przed samym wyjazdem dokładnie sprawdzili, którędy przebiegać będzie trasa, oraz jakie warunki będą najprawdopodobniej panować na szlaku. Obecnie nie jest to większym problemem, bowiem znajdziemy specjalistyczne serwisy z trasami górskimi, oraz blogi górskie, które pozwolą nam sprawdzić opisy poszczególnych tras, a nawet zobaczyć zdjęcia czy też firmy. W każdym razie, plan wyprawy trekkingowej trzeba koniecznie przygotować, jeśli chcemy zapewnić sobie bezpieczne warunki podróży.

Jak przygotować plan wyprawy trekkingowej?

Przede wszystkim, musimy ustalić kilka podstawowych kwestii, które będą rzutować na kolejne ustalenia. Głównym zagadnieniem będzie oczywiście kierunek wyjazdu i trasa, którą mamy zamiar pokonać. Następnie musimy uzyskać maksymalnie dużo informacji na temat samej trasy. Tutaj bardzo dobrze sprawdza się serwis https://mapa-turystyczna.pl/, gdzie możemy założyć konto i zapisywać poszczególne trasy. Obsługa aplikacji jest intuicyjna, a co ważne, jest także wersja dostępna na telefony komórkowe. Dzięki temu, możemy mieć cały zapis trasy, zawsze pod ręką.

Warto także sprawdzić jakiś dobry blog górski, który przy opisie danej trasy, będzie także posiadał spore ilości zdjęć. Dzięki temu, będziemy mogli dowiedzieć się, jak wygląda trasy, jakie panują na niej warunki, oraz jak się do niej przygotować pod względem ubioru i obuwia. Wbrew pozorom są to ważne informacje. Inaczej będziemy się ubierać na trasę eksponowaną a inaczej na trasę wiodącą lasem czy też kosodrzewiną.

Co zabrać ze sobą na jednodniową wyprawę trekkingową?

Poza odpowiednim obuwiem i odzieżą, dostosowaną do warunków pogodowych i samej trasy, trzeba jeszcze zaopatrzyć się w kilka przydatnych rzeczy. Musimy posiadać ze sobą następujący ekwipunek podstawowy:

  • Plecak – najlepiej wodoodporny o pojemności około 30-40 litrów. Pozwoli nam nosić cały ekwipunek i prowiant oraz zapas wody. Warto aby posiadał dodatkowe zapięcia w klatce piersiowej oraz pasie, co dodatkowo ustabilizuje jego położenie.
  • Woda i prowiant – oczywiście nie przesadzajmy. Jedzenie się przyda, warto zabrać coś energetycznego. Woda także jest niezbędna, ale gwarantujemy, że nie ma sensu taszczyć ze sobą 1,5 l wody mineralnej. Szkoda naszego wysiłku a i tak tyle nie wypijemy.
  • Apteczka pierwszej pomocy – bez tego ani rusz. Zawsze możemy się skaleczyć, otrzeć, czy cokolwiek innego. Warto wtedy mieć pod ręką podstawową apteczkę z octaniseptem, plastrami i bandażami. Warto także pamiętać o lekach, które na co dzień zażywamy, jeśli takowe są.
  • Igła i nici – małe, niepozorne zawiniątko, które w wielu przypadkach okazuje się niezastąpione. Często jest tak, iż na wielu wyprawach jest to po prostu zbędne, ale ostatecznie w najmniej oczekiwanym momencie, okazuje się niezbędne.

Jest to oczywiście podstawowe wyposażenie, które powinien uwzględniać dobry plan wyprawy trekkingowej. Bez tego typu wyposażenia nie ma co nawet wybierać się na dłuższą trasę.

Podsumowanie.

Musimy więc powiedzieć sobie, iż przygotowując plan wyprawy trekkingowej, trzeba będzie poświęcić nieco czasu. Musimy uwzględnić wiele czynników, jak również zadbać o wiele szczegółów. Tak, aby ostatecznie przygotować się do wyprawy i zabrać wszystko to, co jest najbardziej niezbędne na każdym szlaku trekkingowym. Tak, aby nasza wyprawa trekkingowa była bezpieczna i gwarantowała nam maksymalnie wysoki poziom rekreacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *