Polisy ubezpieczeniowe dla rolników oraz ich zakup.
Różnorodne formy ubezpieczeń dla działalności gospodarczej nie są żadna nowością. W gospodarce rolnej zaś, od pewnego czasu funkcjonują ubezpieczenia obowiązkowe dla rolników, którzy spełniają pewne warunki. Chodzi o kwestię przekroczenia wymiaru 1 ha prowadzonych upraw rolnych, oraz bycie płatnikiem przynajmniej części podatku rolnego. W takich okolicznościach, automatycznie rolni jest obowiązany do wykupienia pakietów obowiązkowych ubezpieczeń rolniczych. Będzie tutaj chodzi o ubezpieczenie OC dla gospodarstwa, oraz ubezpieczenie zabudowań gospodarczych. Dla pozostałych rolników, będą to dobrowolne formy ubezpieczenia.
Ubezpieczenia obowiązkowe.
Tak jak już wspomnieliśmy mamy do czynienia z dwoma ubezpieczenia obowiązkowymi. Aczkolwiek trzeba tutaj podkreślić, iż poza tym są jeszcze dwie inne formy ubezpieczeń, które stanowią obowiązek w innych okolicznościach, i bardzo często łączą się z powyższymi, przez co rolnik obowiązany jest do wykupienia wszystkich czterech ubezpieczeń.
- Ubezpieczenie OC rolnika – wymagane treścią przepisów ustawy z dnia 22 maja 2003
- Ubezpieczenie zabudowań gospodarczych – jw.
- Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych – dotyczy wszystkich rolników posiadających pojazdy mechaniczne poruszające się po drogach publicznych.
- Ubezpieczenie upraw rolnych – obowiązkowe w przypadku korzystania z dopłat bezpośrednich. Należy wtedy ubezpieczyć co najmniej 50% powierzchni swoich wszystkich upraw rolnych.
W każdym z tych przypadków, należy wykupić polisę najpóźniej w dniu objęcia gospodarstwa we władanie. Oczywiście zawsze najbardziej popularne będzie tutaj najtańsze OC rolnika aczkolwiek nie zawsze jest to rozwiązaniem najlepszym. W przypadku najmniejszych gospodarstw, jak najbardziej tak. Jednakże gospodarstwa większe są o wiele bardziej narażone na przypadkowe wyrządzanie szkód na rzecz osób trzecich, którym trzeba będzie następnie wypłacić zadośćuczynienia.
Dobrowolne ubezpieczenia dla rolników.
Warto tutaj od razu podkreślić, iż pozostałe gospodarstwa, nie spełniające przesłanki ustawy, będą musiały jednak pamiętać o pozostałych ubezpieczeniach obowiązkowych. Czyli o ubezpieczenie OC dla pojazdów mechanicznych, oraz ubezpieczeniu upraw w przypadku korzystania z dopłat bezpośrednich. Pozostałe kwestie to będzie już tylko w pełni dobrowolne OC rolników oraz dobrowolne ubezpieczenie budynków gospodarczych.
W każdym razie, wartym podkreślenia jest tutaj fakt, iż w przypadku tych mniejszych gospodarstw, także wielokrotnie warto posiadać polisę ubezpieczenia rolniczego. Zawsze przecież może dojść do poważnych sytuacji, w wyniku których trudno będzie utrzymać płynność finansową gospodarstwa. W takich przypadkach, ubezpieczenia są bardzo korzystnym rozwiązaniem, pozwalającym gospodarstwu na przetrwanie najtrudniejszych chwil.