Problemy z zachowanie dobrej pamięci.
Problemy z zachowaniem dobrej pamięci mogą pojawiać się z różnych przyczyn. Choć najczęściej pojawiają się wraz z wiekiem, to mogą być także powodowane poprzez różnorodne urazy głowy w wyniku których cierpią strefy naszego mózgu odpowiedzialne właśnie za zachowanie pamięci. W przypadku zaników pamięci, które pojawiają się wraz z wiekiem, możliwe jest zatrzymanie tego procesu poprzez zastosowanie odpowiednich lekarstw, których zadaniem jest odbudowa komórek mózgu w strefach odpowiedzialnych za nasza pamięć. Zobaczmy zatem jak to wszystko wygląda w nieco większym przybliżeniu.
Czym jest ludzka pamięć?
Przede wszystkim warto sobie powiedzieć, czym jest nasza pamięć. Otóż z naszego punktu widzenia jest to jedna ze zdecydowanie najważniejszych właściwości naszego mózgu. Pozwala nam na magazynowanie informacji i przywoływanie ich w odpowiednim momencie. To dzięki ludzkiej pamięci dokonał się tak wielki postęp technologiczny. To dzięki niej rozwijamy wiedzę, kulturę i sztukę. To dzięki zdolności zapamiętywania możemy uczyć się nowych rzeczy, przyswajać nowe wiadomości, a następnie wszystkie je wykorzystywać na co dzień w celu poprawy swoich warunków życiowych. Jej utrata jest bardzo poważnym w swoich następstwach schorzeniem, któremu należy jak najszybciej przeciwdziałać. Człowiek bez pamięci jest po prostu zupełnie bezradny w otaczającym go świecie.
Wyróżniamy także kilka rodzajów pamięci, które nieustannie ze sobą współpracują, co umożliwia nam prawidłowe funkcjonowanie w świecie. Najważniejszymi rodzajami są:
- pamięć krótkoterminowa – odpowiedzialna za zdolności spostrzegania – nazywana pamięcią operacyjną. Pozwala na przypomnienie sobie tego, co powiedzieliśmy, usłyszeliśmy lub zobaczyliśmy przed chwilą. Jeśli znajdujące się w niej informacje nie będą podlegały odświeżaniu, dość szybko zostaną utracone – nadpisane przez nowe.
- pamięć długoterminowa – tutaj trafiają wszystkie informacje z pamięci krótkoterminowej, który były systematycznie odświeżane.
Poza tym możemy jeszcze wyróżnić pamięć opisową, umożliwiającą nam naukę oraz prawidłową integrację nowych wiadomości czy też pamięć proceduralną, która odpowiada za nieświadome uczenie się i integrację czynności ruchowych.
Zwalczanie problemów z pamięcią naturalnymi metodami.
Jak już wspomnieliśmy, możliwe będzie ograniczenie procesu utraty pamięci poprzez zastosowanie odpowiednich specyfików, które pozwolą nam na lepsze podtrzymywanie informacji w pamięci długoterminowej, bowiem to jej przede wszystkim dotyczy problem utraty pamięci. Z reguły pamiętamy, jak się poruszać, jak prosto stać i jak się podrapać, jednak nie pamiętamy twarzy ani informacji z przeszłości. Możemy tutaj na przykład zastosować odpowiednie zioła na zachowanie pamięci, które będą uzupełniać w naszym organizmie zapasy składników takich jak: witaminy B1 (tiamina), B6, B12, C, niacyna, lecytyna, magnez, potas, wapń, miedź, jod, żelazo, cynk, mangan. Są to składniki, które sprzyjają podtrzymywaniu pamięci, wobec czego też, warto przede wszystkim wprowadzić do diety produkty bogate w te właśnie składniki. Niestety trzeba pamiętać, iż jakiekolwiek leczenie zaburzeń pamięci skutecznie działa jedynie w początkowych fazach jej zaniku, późniejsze zaś etapy mogą prowadzić do nieodwracalnych już zmian, a co za tym idzie, nawet do całkowitej niemożności odzyskania pamięci.