Produkcja brykietu drzewnego.

Obecnie, przez wzgląd na wzmożone zainteresowanie ekologicznymi materiałami opałowymi, coraz bardziej opłacalne okazuje się produkowanie brykietu drzewnego czy też peletu, które stanowią przecież materiały wybitnie ekologiczne. Dlatego też, pojawia się coraz większa liczba producentów tych materiałów, a przez to też, ostateczny odbiorca może liczyć na coraz wyższą jakość, oraz coraz niższe ceny, co jest naturalnym wynikiem zdrowej, wolnorynkowej konkurencji. Przyjrzyjmy się wobec tego, jak można by rozpocząć tego typu działalność polegającą na produkcji brykietów drzewnych, bowiem może się to obecnie okazać przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.

Niezbędne wyposażenie do produkcji brykietu.

W pierwszej kolejności jednak, zanim przystąpimy do zaopatrzenia się w niezbędne wyposażenie, warto skupić się na zorganizowaniu odpowiedniej przestrzeni produkcyjnej oraz magazynowej. Jest to bardzo ważna kwestia, bowiem zarówno pomieszczenia produkcyjne, jak i magazynowe, w tym szczególnym przypadku powinny być suche i przewiewne, aby zarówno materiał wsadowy, jak i gotowy brykiet nie były narażone na zawilgocenie. Zbyt wilgotny brykiet drzewny niestety nie będzie zapewniać możliwości wyciągnięcia maksymalnej wysokości wartości opałowych, a co za tym idzie, zachodzi tutaj konieczność stałej dbałości o niską wilgotność w pomieszczeniach produkcyjnych oraz magazynowych. Trzeba będzie więc nie tylko odpowiednie pomieszczenia odizolować, ale także zadbać o ich odpowiednią wentylację i klimatyzację, aby ostatecznie, gotowy produkt charakteryzował się maksymalnym poziomem wilgotności dochodzącym do 10%. W przeciwnym razie, będziemy mieć do czynienia z materiałem o niższych wartościach opałowych, którego zresztą raczej nikt nie będzie chciał zakupić, gdyż jego spalanie będzie nieopłacalne, a co więcej, będzie ono też generować dużo pary wodnej, negatywnie wpływającej na elementy kotła, kominka, czy też na sam komin.

Zakup maszyn do brykietowania.

Aby rozpocząć skuteczne brykietowanie wszelkiego rodzaju odpadów drzewnych, takich jak chociażby wióry i trociny, oraz zrębki, niezbędne będą jeszcze odpowiednio wydajne maszyny do brykietowania. Ich zakup jest co prawda kosztowny, a eksploatacja także do najprzystępniejszych cenowo nie należy, niemniej jednak będą bardzo wydajne w produkcji, co też zapewnia, iż już po kilku latach, możemy spodziewać się pełnego zwrotu z inwestycji. Na początku można pokusić się o zakup brykieciarki używanej, jednakże z biegiem czasu, koniecznością będzie inwestycja w nowoczesna maszynę do produkcji brykietów, która zagwarantuje nam możliwość wytwarzania go z pełną wydajnością i w wysokiej jakości. W przeciwnym bowiem razie, będziemy mogli produkcję brykietu z wiórów i innych odpadów drzewnych potraktować w kategorii chwilowego hobby. Jeśli ma to być dochodowy interes to trzeba będzie profesjonalnie podejść do wszystkich kwestii i prawidłowo cała produkcję zorganizować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *