Profesjonalne i bezpieczne akumulatorownie.

Bezpieczeństwo w przypadku pomieszczeń akumulatorowni odgrywa zdecydowanie najważniejszą rolę. W trakcie ładowania baterii trakcyjnych do eksploatowanych na obiektach produkcyjnych i magazynowych wózków widłowych, zawsze może dojść do wypadków, wobec których należy zastosować odpowiednie zabezpieczenia. Przede wszystkim chodzi tutaj o bezpieczeństwo pracowników, którzy narażeni będą na utratę zdrowie na przykład w przypadku wybuchu, jak również o własne mienie firmowe. Wobec powyższego też, należy tutaj zadbać o to, aby pomieszczenie przeznaczone do ładowania akumulatorów było wykonane zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami w tym zakresie.

Najważniejsze wytyczne dla pomieszczeń akumulatorowni.

Wobec powyższych ustaleń związanych z występowaniem wielu różnorodnych zagrożeń w pomieszczeniach akumulatorowni, koniecznością jest przygotowanie pomieszczenia w odpowiedni sposób. Do najważniejszych wytycznych w tym przypadku należy zaliczyć kwestie takie jak:

  • Wprowadzenie zakazu palenia tytoniu i używania otwartego ognia w pomieszczeniach akumulatorowni (najlepiej na całym obiekcie) – jest to jedna z częstszych przyczyn wybuchów w takich sytuacjach.
  • Zapewnienie odpowiedniej wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej w pomieszczeniu akumulatorowni – zapewnia natychmiastowe usuwanie gazów wybuchowych z atmosfery pomieszczenia.
  • Wyłożenie ścian i podłóg w pomieszczeniu materiałem kwasoodpornym – niedopuszczalne jest stosowanie starych, drewnianych palet czy też ustawiania akumulatorów bezpośrednio na zwykłym betonie.
  • Do pomieszczenia akumulatorowni należy doprowadzić bieżącą wodę.
  • Oświetlenie pomieszczenia akumulatorowni powinno być wykonane w bezpiecznym systemie przeciwwybuchowym.

Są to podstawowe wytyczne związane z przygotowaniem pomieszczenia akumulatorowni do eksploatacji, aczkolwiek warto zwrócić uwagę także na pozostałe kwestie z tym związane. Będą one także wpływać nie tylko na komfort pracy lecz w pewnym stopniu zapewniać zwiększony bardziej poziom bezpieczeństwa.

Wyposażenie pomieszczenia akumulatorowni.

wyposazenie-akumulatorowniObecnie praktycznie wszystkie nowoczesne i w pełni bezpieczne akumulatorownie będą dodatkowo wyposażone w odpowiednie sprzęty, które będą gwarantować podniesienie poziomu bezpieczeństwa, jak również podnosić komfort pracy. wśród najważniejszych sprzętów, w jakie warto tutaj zainwestować znajdują się:

  • Wózki na akumulatory z wewnętrznymi wannami ze stali kwasoodpornej – dzięki nim można łatwo i wygodnie transportować akumulatory z wózków do akumulatorowni bez obaw o jakiekolwiek wycieki, które ewentualnie jak się już zdarzą to trafią do wanny ze stali kwasoodpornej.
  • Wózki serwisowe – umożliwiające wymianę płynów w akumulatorach bez konieczności ich przemieszczenia.
  • Statywy na prostowniki – które gwarantują podniesiony poziom bezpieczeństwa w trakcie ładowania.

Jak więc widzimy, poza podstawowymi kwestiami wymaganymi prawnie, możemy jeszcze dobrowolnie przyczynić się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa pracy w pomieszczeniach akumulatorowni. Wystarczą tutaj naprawdę niewielkie inwestycje, gdyż wspomniany powyżej sprzęt nie należy do kosztownego. Dzięki temu zaś bezpieczeństwo i komfort pracy związane z ładowaniem baterii trakcyjnych, znacznie się podniosą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *