Profesjonalny dostawca geosyntetyków a ich jakość.
W ostatnich latach w branży budowlanej, zdecydowanie rośnie zastosowanie materiałów geosyntetycznych. Są to nowoczesne materiały wykonywane głównie z włókien poliestrowych oraz polipropylenowych. Charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami fizykochemicznymi oraz mechanicznymi. Stosowane są głównie w celu wzmacniania oraz stabilizacji wszelkiego rodzaju gruntów, głównie w budowie dróg oraz autostrad. Oczywiście znajdziemy bez większego trudu większe pole zastosowania tego typu materiałów. Bardzo często są one stosowane do umacniania stromych brzegów, zboczy, składowisk odpadów, brzegów rzek i jezior. Generalnie, można powiedzieć, iż materiały geosyntetyczne stają się jednym z podstawowych elementów współczesnego budownictwa technicznego.
Realizacja prac budowlanych z zastosowaniem geosyntetyków.
Materiały geosyntetyczne będą tutaj stosowane głównie w budownictwie technicznym. Aczkolwiek trzeba pamiętać, iż na przykład geowłókniny typy TS, stosowane są głównie przy wykonywaniu obejść w prywatnych posesjach. Zapewniają stabilizację i zabezpieczenie warstw podbudowy wszelkich dróg dojazdów, chodników i tarasów brukowanych. Stosowane są także jako elementy konstrukcji drenażowych.
Bardzo ważne w kwestii zastosowania geosyntetyków w budownictwie jest zapewnienie sobie dostawy dobrych jakościowo materiałów. Tutaj ogromną rolę odgrywać będzie dostawca geosyntetyków. Musimy pamiętać, iż nie każdy dostawca geosyntetyków będzie w stanie zagwarantować nam dostarczanie takich samych jakościowo materiałów. Jest to uwarunkowane tym, jakiego producenta materiały będzie dystrybuować. Wykonawca zaś, powinien samodzielnie ustalić, które materiały geosyntetyczne będą spełniać jego wymagania w tym zakresie i w związku z tymi ustaleniami precyzyjnie dobrać dostawcę i same materiały geosyntetyczne.
Zastosowanie geosyntetyków w budownictwie.
Stosowane w budownictwie geosyntetyki są dość pokaźną grupą. Znajdziemy tutaj różnorodne materiały, których ogólnym zadaniem będzie wzmocnienie i stabilizacja realizowanych konstrukcji. Najczęściej wykorzystywanymi materiałami geosyntetycznym będą tutaj następujące materiały:
- Geosiatki
- Geotkaniny
- Geowłókniny
- Maty antyerozyjne
- Geokraty
- Geomembrany
Każdy z tych materiałów będzie charakteryzować się innymi właściwościami i parametrami technicznymi, a co za tym idzie, także innym przeznaczeniem. Najważniejsze zaś jest to, iż wskutek zastosowania materiałów geosyntetycznych, realizowane konstrukcje budowlane są o wiele bardziej trwałe i odporne na uszkodzenia czy też proces eksploatacji. Dzięki temu wydłuża się znacznie czas eksploatacji tych konstrukcji bez konieczności przeprowadzania jakichkolwiek remontów. Można więc powiedzieć, iż nieco zwiększone nakłady na budowę, będą przekładać się na większą trwałość i opóźnienie w realizacji pierwszych napraw, co będzie podnosić efektywności i zyskowność realizacji poszczególnych inwestycji.