Profesjonalny montaż instalacji wodnej.

Instalacja wodna to jedna z najbardziej niezbędnych instalacji sanitarnych w naszych domach jednorodzinnych. Musimy zdać sobie sprawę, iż współcześnie nasze codzienne życie jest uzależnione od bieżącej wody w kranie, nawet bardziej niż od elektryczności. Aby jednak woda w kranach mogła płynąć bez przeszkód, poza jej regularnymi dostawcami od przedsiębiorstw wodociągowych, musimy jeszcze posiadać sprawną instalację wodną w naszym domu. Jej wykonanie wymagać będzie odpowiednich nakładów finansowych, a powinno być przeprowadzone jak najbardziej starannie, zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami w tym zakresie.

Jak wykonywane są instalacje wodne?

Obecnie jeśli chodzi o instalacje wodne, to znajdziemy kilka różnorodnych rozwiązań na prawidłowy ich montaż. Przede wszystkim, różnice polegają na zastosowanych materiałach, aczkolwiek w kwestiach konstrukcji całej instalacji, także znajdziemy pewne rozgraniczenia. Zdecydowanie najczęściej w tym zakresie wykorzystywane są cienkie rury miedziane. Jest to rozwiązanie niesamowicie korzystne, zapewniające zajmowanie niedużej ilości miejsca i oczywiście odpowiednio trwałe. Instalacja tego typu jest stosunkowo prosta w wykonaniu. Lutowanie rur jest całkiem proste i nie wymaga jakichś specjalnych narzędzi czy też profesjonalnej wiedzy. Bardzo często można się także spotkać z nowoczesnymi rurami PEX, które składają się z warstw polietylenu usieciowanego, aluminium oraz polietylenu wysokiej gęstości. Tego typu rozwiązania są nowoczesne i zapewniają zupełnie nowe możliwości. Rury PEX są giętkie i łatwo można nimi prowadzić instalacje wodne w Bielsku Białej. Montaż całej instalacji jest także bardzo prosty i nie wymaga specjalistycznego wyposażenia czy też przygotowania.

Poza klasyczną instalacją wodną, można spotkać się także z systemami recyrkulacji. Jest to nieco bardziej kosztowna wersja instalacji wodnej, aczkolwiek przyczyniająca się do oszczędności w kwestii eksploatacji. W tym przypadku wykonywany jest obieg wody doprowadzanej do kranów, który stale napędzany jest pompą. Takie rodzaj instalacji wykonywany jest tylko i wyłącznie w przypadku ciepłej wody użytkowej. Krążąca między zbiornikiem ciepłej wody a punktem odbioru woda, sprawia, iż natychmiast po odkręceniu kranu, mamy dostęp do ciepłej wody. W przypadku braku recyrkulacji, czyli w sytuacji klasycznej instalacji, trzeba niestety odczekać trochę czasu, zanim ciepła woda pojawi się w kranie. Im większa odległość między kranem a zbiornikiem ciepłej wody, tym dłuższy czas oczekiwania i większe straty w kosztach wody. Można przecież niejednokrotnie odlać niepotrzebnie kilkanaście litrów wody zimnej. W skali roku przekłada się to na stosunkowo spore koszty. A przecież wody pitnej także zaczyna na świecie brakować, więc te kilka, kilkanaście litrów dziennie to bardzo wyraźna strata dla naszej kieszeni oraz dla środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *