Profesjonalny montaż instalacji wodnej.

Instalacja wodna to jedna z najbardziej niezbędnych instalacji sanitarnych w naszych domach jednorodzinnych. Musimy zdać sobie sprawę, iż współcześnie nasze codzienne życie jest uzależnione od bieżącej wody w kranie, nawet bardziej niż od elektryczności. Aby jednak woda w kranach mogła płynąć bez przeszkód, poza jej regularnymi dostawcami od przedsiębiorstw wodociągowych, musimy jeszcze posiadać sprawną instalację wodną w naszym domu. Jej wykonanie wymagać będzie odpowiednich nakładów finansowych, a powinno być przeprowadzone jak najbardziej starannie, zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami w tym zakresie.

Jak wykonywane są instalacje wodne?

Obecnie jeśli chodzi o instalacje wodne, to znajdziemy kilka różnorodnych rozwiązań na prawidłowy ich montaż. Przede wszystkim, różnice polegają na zastosowanych materiałach, aczkolwiek w kwestiach konstrukcji całej instalacji, także znajdziemy pewne rozgraniczenia. Zdecydowanie najczęściej w tym zakresie wykorzystywane są cienkie rury miedziane. Jest to rozwiązanie niesamowicie korzystne, zapewniające zajmowanie niedużej ilości miejsca i oczywiście odpowiednio trwałe. Instalacja tego typu jest stosunkowo prosta w wykonaniu. Lutowanie rur jest całkiem proste i nie wymaga jakichś specjalnych narzędzi czy też profesjonalnej wiedzy. Bardzo często można się także spotkać z nowoczesnymi rurami PEX, które składają się z warstw polietylenu usieciowanego, aluminium oraz polietylenu wysokiej gęstości. Tego typu rozwiązania są nowoczesne i zapewniają zupełnie nowe możliwości. Rury PEX są giętkie i łatwo można nimi prowadzić instalacje wodne w Bielsku Białej. Montaż całej instalacji jest także bardzo prosty i nie wymaga specjalistycznego wyposażenia czy też przygotowania.

Poza klasyczną instalacją wodną, można spotkać się także z systemami recyrkulacji. Jest to nieco bardziej kosztowna wersja instalacji wodnej, aczkolwiek przyczyniająca się do oszczędności w kwestii eksploatacji. W tym przypadku wykonywany jest obieg wody doprowadzanej do kranów, który stale napędzany jest pompą. Takie rodzaj instalacji wykonywany jest tylko i wyłącznie w przypadku ciepłej wody użytkowej. Krążąca między zbiornikiem ciepłej wody a punktem odbioru woda, sprawia, iż natychmiast po odkręceniu kranu, mamy dostęp do ciepłej wody. W przypadku braku recyrkulacji, czyli w sytuacji klasycznej instalacji, trzeba niestety odczekać trochę czasu, zanim ciepła woda pojawi się w kranie. Im większa odległość między kranem a zbiornikiem ciepłej wody, tym dłuższy czas oczekiwania i większe straty w kosztach wody. Można przecież niejednokrotnie odlać niepotrzebnie kilkanaście litrów wody zimnej. W skali roku przekłada się to na stosunkowo spore koszty. A przecież wody pitnej także zaczyna na świecie brakować, więc te kilka, kilkanaście litrów dziennie to bardzo wyraźna strata dla naszej kieszeni oraz dla środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *