Promieniowanie UV w służbie przemysłu.

Promieniowanie UV, większości z nas kojarzy się jedynie z letnim plażowaniem i ostrożnym podchodzeniem do opalania się, aby nie ulec poparzeniom słonecznym. Okazuje się jednak, iż możemy je wykorzystywać także w przemyśle na stosunkowo spora skalę, aby osiągnąć lepsze efekty wielu procesów produkcyjnych. Wykorzystując promieniowanie UV, możemy znacznie przyspieszyć wiele procesów, jak również osiągnąć lepszy poziom jakości wytwarzanych produktów. O tym, gdzie można wykorzystywać promieniowanie UV, aby osiągać lepsze efekty produkcyjne, dowiesz z się z poniższego artykułu.

Gdzie wykorzystywane jest promieniowanie UV?

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, promieniowanie UV, może być wykorzystywane w wielu branżach i sektora przemysłu. Głównie chodzi tutaj o produkcję, i to raczej bardziej specjalistyczną. Oczywiście samo promieniowanie UV, znajduje o wiele więcej zastosowań. Najbardziej popularnymi obszarami jego zastosowania są następujące przypadki:

  • Poligrafia – uszlachetnianie druku i jego utwardzanie.
  • Suszenie oraz utwardzanie spoin klejowych
  • Suszenie oraz utwardzanie lakierów chemicznych
  • Sterylizacja wody i powietrza
  • Utwardzanie lakierów w przemyśle kosmetycznym

A to tylko najbardziej popularne przypadki, w których wykorzystywane jest promieniowanie UV. Znaleźć ich można o wiele więcej, a co równie ważne, praktycznie każdego dnia, pojawiają się nowe obszary zastosowania, w wyniku wieloletnich badań, prowadzonych na wielu renomowanych uczelniach. Jednym słowem, promieniowanie UV, staje się coraz bardziej popularne w przemyśle i produkcji, przynosząc konkretne korzyści w wielu aspektach.

Jakie korzyści daje nam zastosowanie promieniowania UV?

W tym przypadku musimy posłużyć się konkretnym przykładem. Nich to będzie utwardzanie spoin klejowych, wykorzystywanych chociażby w elektronice, elektrotechnice, motoryzacji i wielu innych branżach. W tym przypadku wykorzystywane są profesjonalne urządzenia UV, które pozwalają na szybkie utwardzanie spoin klejowych. W wielu przypadkach, utwardzenie spoiny może zająć nawet około 10 sekund, przy czym naturalne utwardzanie zajęłoby wiele godzin. Dodatkowo, warto podkreślić, iż tak znaczne skrócenie czasu utwardzania wpływa na jakość spoiny. Dzięki temu nie jest ona bowiem narażona przez wiele godzin na osiadanie zanieczyszczeń, czy też na przemieszczanie się, klejonych ze sobą przedmiotów. Generalnie rzecz więc ujmując, promieniowanie UV w tym przypadku będzie bardzo korzystne dla osiąganych efektów danego procesu produkcyjnego.

Podsumowanie.

Możemy więc powiedzieć, iż promieniowanie UV staje się coraz bardziej popularne a co za tym idzie, możemy je wykorzystywać w wielu przypadkach, osiągając lepszy poziom efektywności produkcji. Utwardzanie spoin klejowych, czy też lakierów, to tylko podstawowe obszary zastosowania tej technologii. Jednakże już na tych przykładach widać, jak bardzo korzystne jest to rozwiązanie. Warto więc pamiętać, iż promieniowanie UV, to nie tylko szkodliwe dla naszego organizmu promieniowanie UV-A i AV-C, na które jesteśmy narażeni podczas opalania się. To także korzystne promieniowanie UV, które pozwala nam na przyspieszenie wielu procesów technologicznych w różnorodnych branżach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *