Przemysłowe zastosowanie klejów utwardzanych promieniowaniem UV.

Współczesny przemysł produkcyjny, w wielu branżach wykorzystuje nowoczesne technologie łączenia ze sobą różnorodnych elementów. Jedną zaś z bardziej nowoczesnych i stale zyskujących na popularności jest klejenie z zastosowaniem klejów utwardzanych promieniowaniem UV. Jest to bardzo dobra i szybka technologia, którą bez trudu można wdrożyć na różnych liniach produkcyjnych. Obecnie technologia ta staje się coraz bardziej popularna. Oczywiście wymaga zainwestowania w odpowiednie lampy przemysłowe i systemy UV, czy też standardowe promienniki typu UV do utwardzania spoin. Jednakże koszty te, będą się dość szybko zwracać poprzez podniesienie efektywności produkcyjnej całego zakładu.

Proces klejenia z zastosowaniem utwardzania spoiny promieniowaniem UV.

Samo klejenie w tej technologii, w zasadzie nie różni się znacząco od innych technologii klejenia ze sobą różnych przedmiotów. Powierzchnie przeznaczone do klejenia powinny być w pierwsze kolejności dokładnie oczyszczone z zabrudzeń, odtłuszczone i wygładzone. Powinny one być w tym przypadku idealnie gładkie (jest to jedna z różnic, bowiem w niektórych technologiach klejenia, powierzchnie celowo są chropowate).następnie na każdą z nich nakładamy równomierną warstwę kleju, po czym możemy je ze sobą złączyć. Od tego momentu mamy w większości przypadków nawet do 60 minut czasu, po którego upływie, klej nie będzie się nadawać do utwardzenia. Tak więc od nałożenia kleju, przez najbliższą godzinę możemy dowolnie manipulować klejonymi przedmiotami i zmieniać ich położenie względem siebie. Pozwala nam to także na przygotowanie większej ilości spoin i ich jednorazowe utwardzenie. W tym celu jednakże trzeba już zastosować duże, przemysłowe promienniki typu UV, które mogą równomiernie utwardzać większe ilości spoin.

Gdzie stosowana jest ta technologia klejenia?

Technologia klejenia z utwardzaniem spoiny promieniowaniem UV stosowana jest w stosunkowo sporej ilości gałęzi przemysłu produkcyjnego. Przede wszystkim, wszędzie tam, gdzie wymagana jest wysoka precyzja łączenia, oraz względna trwałość spoin. Najczęściej, lampy przemysłowe i systemy UV, trafiają do zakładów produkcji sprzętu medycznego, do warsztatów motoryzacyjnych, do firm produkujących sprzęt elektryczny i elektroniczny. Wszędzie tam, spoiny tego rodzaju sprawdzają się wręcz doskonale. Zapewniają odpowiednie parametry wytrzymałości i odporności na działanie potencjalnie szkodliwych czynników.

Można więc tutaj powiedzieć, iż technologia klejenia z utwardzaniem spoiny promieniowaniem UV jest bardzo dobra i cieszy się stale rosnącą popularnością w wielu branżach produkcyjnych. Parametry spoiny należą do bardzo dobrych, zaś długi czas żywotności kleju, jak również krótki czas utwardzania, dodatkowo podnoszą atrakcyjność tej technologii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *