Przemysłowe zastosowanie klejów utwardzanych promieniowaniem UV.
Współczesny przemysł produkcyjny, w wielu branżach wykorzystuje nowoczesne technologie łączenia ze sobą różnorodnych elementów. Jedną zaś z bardziej nowoczesnych i stale zyskujących na popularności jest klejenie z zastosowaniem klejów utwardzanych promieniowaniem UV. Jest to bardzo dobra i szybka technologia, którą bez trudu można wdrożyć na różnych liniach produkcyjnych. Obecnie technologia ta staje się coraz bardziej popularna. Oczywiście wymaga zainwestowania w odpowiednie lampy przemysłowe i systemy UV, czy też standardowe promienniki typu UV do utwardzania spoin. Jednakże koszty te, będą się dość szybko zwracać poprzez podniesienie efektywności produkcyjnej całego zakładu.
Proces klejenia z zastosowaniem utwardzania spoiny promieniowaniem UV.
Samo klejenie w tej technologii, w zasadzie nie różni się znacząco od innych technologii klejenia ze sobą różnych przedmiotów. Powierzchnie przeznaczone do klejenia powinny być w pierwsze kolejności dokładnie oczyszczone z zabrudzeń, odtłuszczone i wygładzone. Powinny one być w tym przypadku idealnie gładkie (jest to jedna z różnic, bowiem w niektórych technologiach klejenia, powierzchnie celowo są chropowate).następnie na każdą z nich nakładamy równomierną warstwę kleju, po czym możemy je ze sobą złączyć. Od tego momentu mamy w większości przypadków nawet do 60 minut czasu, po którego upływie, klej nie będzie się nadawać do utwardzenia. Tak więc od nałożenia kleju, przez najbliższą godzinę możemy dowolnie manipulować klejonymi przedmiotami i zmieniać ich położenie względem siebie. Pozwala nam to także na przygotowanie większej ilości spoin i ich jednorazowe utwardzenie. W tym celu jednakże trzeba już zastosować duże, przemysłowe promienniki typu UV, które mogą równomiernie utwardzać większe ilości spoin.
Gdzie stosowana jest ta technologia klejenia?
Technologia klejenia z utwardzaniem spoiny promieniowaniem UV stosowana jest w stosunkowo sporej ilości gałęzi przemysłu produkcyjnego. Przede wszystkim, wszędzie tam, gdzie wymagana jest wysoka precyzja łączenia, oraz względna trwałość spoin. Najczęściej, lampy przemysłowe i systemy UV, trafiają do zakładów produkcji sprzętu medycznego, do warsztatów motoryzacyjnych, do firm produkujących sprzęt elektryczny i elektroniczny. Wszędzie tam, spoiny tego rodzaju sprawdzają się wręcz doskonale. Zapewniają odpowiednie parametry wytrzymałości i odporności na działanie potencjalnie szkodliwych czynników.
Można więc tutaj powiedzieć, iż technologia klejenia z utwardzaniem spoiny promieniowaniem UV jest bardzo dobra i cieszy się stale rosnącą popularnością w wielu branżach produkcyjnych. Parametry spoiny należą do bardzo dobrych, zaś długi czas żywotności kleju, jak również krótki czas utwardzania, dodatkowo podnoszą atrakcyjność tej technologii.