Przerabiamy strych na poddasze użytkowe.

Niektórzy z nas, w swoich domach, tuż pod dachem posiadają strych, który wykorzystywany jest raczej jak magazyn na stare rupiecie, i ewentualnie pozostałości materiałów budowlanych, które być może kiedyś jeszcze będą przydatne. Warto jednak przemyśleć kwestię adaptacji strychu na cele mieszkaniowe, czyli przerobienia go na poddasze użytkowe. Wiąże się to oczywiście z dość sporymi kosztami, gdyż trzeba pociągnąć niezbędne instalacje, ocieplić dach, i zaopatrzyć się w okna dachowe, niemniej jednak, z reguły jest to zawsze tańsze niż rozbudowa domu o kolejne piętra, czy też dobudówki. Zobaczmy zatem, na co zwrócić szczególną uwagę, aby przerabiając strych na poddasze użytkowe nie popełnić głupich błędów, które w przyszłości mogłyby się okazać nader kosztowne.

Przede wszystkim projekt.

Nie da się ukryć, iż bez dobrego projektu trudno będzie cokolwiek osiągnąć. chodzi tutaj głównie o kwestie przygotowania rozbudowy istniejących instalacji, montażu ocieplenia i zabudowy okien dachowych. W każdym z tych przypadków, zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie wezwanie fachowca, chyba, że sami zajmujemy się na co dzień budowlanką i posiadamy w tych kwestiach odpowiednie kwalifikacje, wiedzę i doświadczenie. Nie sądzimy jednak, aby każdy był i budowlańcem i instalatorem a jednocześnie elektrykiem i dekarzem, wobec czego tak czy tak, niektórzy specjaliści będą nam potrzebni za wszelką cenę. Oczywiście wykończenie wnętrz tez możemy zlecić, choć tutaj akurat zadanie zdaje się być najprostsze, a ewentualnie popełnione błedy obarczone najmniejszymi konsekwencjami. W pozostałych przypadkach, niestety błędy mogą być bardzo brzemienne w skutki. Nawet nie myślimy o konsekwencjach wadliwie podłączonej instalacji elektrycznej.

Prace dekarskie.

Bardzo istotna kwestią będą także prace dekarskie, związane z zabudową okien dachowych, które w tym przypadku są wręcz niezbędne. Po prostu pomieszczenia na poddaszu użytkowym bez okien byłyby pozbawione dopływu światła słonecznego, a to z kolei przyczyniłoby się do znacznego obniżenia standardu pomieszczeń. Dzienne światło w pomieszczeniach mieszkalnych to podstawa normalnej egzystencji. Najgorszy w tym wszystkim jest zaś prawidłowy dobór okna dachowego, które musi tutaj spełniać pewne standardy jakościowe. Musi być w stu procentach bezpieczne w codziennej eksploatacji, oraz być solidnie zabezpieczone przed ewentualnym przepuszczaniem deszczu. Warto więc szukać okien dachowych z górnej półki, które posiadają stosowne atesty i zabezpieczenia bez których ciężko nam będzie osiągnąć jakikolwiek poziom komfortu i bezpieczeństwa codziennej ich eksploatacji. W tym akurat przypadku warto wyłożyć nieco większe pieniądze, aby potem nie mieć z tytułu wadliwego doboru okna dachowego, ciągnących się latami problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *