Przygotowanie pomieszczenia akumulatorowni przemysłowej.

Pomieszczenie akumulatorowni, czyli pomieszczenie, w którym ładowane będą akumulatory do użytkowanych na obiekcie wózków jezdniowych powinno być przede wszystkim prawidłowo przygotowane. Chodzi tutaj o to, iż w trakcie ładowania baterii trakcyjnych, może dochodzić do powstawania stanów zagrożenia pożarowego oraz wybuchowego. Kluczowe jest więc to, aby pomieszczenia te były wyposażone w odpowiedniej klasy systemy detekcji wodoru, który jest podstawowym zagrożeniem. Jego pojawienie się w pomieszczeniu akumulatorowni stwarza zagrożenie pożarowe, natomiast w przypadku kiedy dojdzie do jego zmieszania się z powietrzem atmosferycznym, będziemy mieć do czynienia z zagrożeniem wybuchowym.

Jak powstają wycieki wodoru podczas ładowania baterii trakcyjnych?

Oczywiście wyciek wodoru nie pojawia się znikąd. Aby do niego doszło, najpierw musi się pojawić jego przyczyna. Tutaj najczęściej dochodzi do awarii systemu ładowania. W tym przypadku system nie odcina w porę prostownika od akumulatora po jego pełnym naładowaniu, skutkiem czego zaczyna się on nadmiernie rozgrzewać. W pewnym momencie jego obudowa po prostu się rozszczelnia i wycieka kwas, oraz wydostaje się wodór. Drugim, o wiele rzadziej spotykanym przypadkiem są błędy ludzkie, które jednak, trzeba pamiętać, także się zdarzają.

Jak sobie radzić z zagrożeniem?

sygnalizacja zagrożenia, uruchamiana przez systemy detekcji wodoru
sygnalizacja zagrożenia, uruchamiana przez systemy detekcji wodoru

Aby możliwe było zminimalizowanie lub całkowite zlikwidowanie zagrożenia, powstały odpowiedniej klasy i jakości systemy detekcji wodoru. Są to specjalne systemy alarmowe, zapewniające możliwość natychmiastowego wychwytywania nadmiernego stężenia wodoru w atmosferze pomieszczenia akumulatorowni. W takich przypadkach dochodzi też do automatycznego uruchomienia systemu wentylacji, celem pozbycia się wodoru, oraz wyłączenia napięcia w obwodzie prostowników. Jednocześnie uruchamiane są systemy ostrzeganie wizualnego i dźwiękowego, aby znajdujący się na obiekcie pracownicy mogli w porę przeprowadzić ewakuacji i zabezpieczenie mienia. Oczywiście na wszelki wypadek, bowiem teraz, kiedy system detekcji wodoru zadziała, niebezpieczeństwo powinno zostać zażegnane. Jednakże dla zwiększenie bezpieczeństwa pracowników należy zarządzać automatyczną ich ewakuację z obiektu.

Dodatkowe elementy wyposażenie akumulatorowni.

Oczywiście najważniejsze będą tutaj systemy detekcji wodoru, jednakże warto pamiętać także o innych elementach wyposażenia akumulatorowni, które przyczyniają się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa pracy, ale także wygody, komfortu i funkcjonalności całego pomieszczenia. Będą to następujące elementy:

  • Wózki na akumulatory – zapewniają możliwość sprawnego przemieszczania akumulatorów. Dodatkowo wyposażone są w baseny ze stali kwasoodpornej na wypadek wycieku kwasu z akumulatorów.
  • Wózki serwisowe – które będą pozwalać na przykład na wymianę płynu w akumulatorze bez konieczności jego przemieszczania.
  • Ściany oraz podłogi – powinny być wyłożone materiałem kwasoodpornym.
  • Instalacja oświetlenia – powinna być wykonana w standardzie nieiskrzącym
  • Instalacja wodna – powinna zagwarantować stały dostęp bieżącej wody do pomieszczenia akumulatorowni.

Wymienione powyżej elementy na pewno w dodatkowym zakresie podniosą poziom bezpieczeństwa pracy związanej z ładowaniem akumulatorów do wózków widłowych i innych. Trzeba będzie je więc wszystkie starannie wdrożyć, aby osiągnąć jak najlepszy poziom efektywności i bezpieczeństwa pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *