Przygotowywanie betonu – rozwiązania technologiczne.

Przygotowywanie betonu, to dla wielu firm budowlanych szara codzienność. Niektóre firmy korzystają z betonu każdego dnia w bardzo dużych ilościach. Inne z kolei, w ciągu całej inwestycji, potrzebują kilkakrotnie, niewielkich jego ilości. W każdym jednak przypadku, należy starannie przeanalizować swoje zapotrzebowanie, celem doboru właściwego rozwiązania, które zabezpieczy dostarczanie betonu na czas. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest tutaj bez wątpienia, samodzielne przygotowywanie betonu, bowiem ogranicza znacznie koszty, jak również usprawnia organizację całej inwestycji budowlanej. Czasami jednak, warto skorzystać z usług zewnętrznych dostawców, co może się okazać bardziej korzystne.

Czy przygotowywanie betonu musi być czasochłonne?

To oczywiście będzie uzależnione od tego, z jakim zapotrzebowaniem będziemy mieć do czynienia. Bardzo często bowiem, w przypadku małych ilości, możemy przygotować beton w ciągu kilku zaledwie minut. Wystarczy ręczne mieszadło do betonu montowane do wiertarki i wiadro. W ciągu kilku minut, możemy prawidłowo przygotować nawet do 25kg betonu (cały worek). W wielu przypadkach pomniejszych realizacji jest to technologia w zupełności wystarczająca. W przypadku zaś, kiedy zapotrzebowanie jest o wiele większe, niezbędne będzie zastosowanie większych i bardziej wydajnych urządzeń, czyli na przykład betoniarki. Jest to chyba najbardziej znana maszyna budowlana. Praktycznie każda budowa domu wiąże się nieodłącznie z kupnem betoniarki. Wszelkiego rodzaju prace murarskie oraz tynkarskie czy też nawet posadzkarskie, wymagają sporych ilości betonu, zaś betoniarka sprawdza się w tym zastosowaniu wręcz perfekcyjnie.

Mieszalnik do ładowarki

Ostatecznie, przygotowywanie betonu, możliwe jest także z zastosowanie dużych mieszalników, montowanych na ładowarkach w miejscu standardowej łyżki. Takie rozwiązanie pozwala nam szybko i sprawnie przygotować stosunkowo duże ilości betonu. W przypadku największych mieszalników, możliwe jest przygotowanie nawet do 1000 l betonu jednorazowo.

Zewnętrzni dostawcy betonu.

Czasami, okazuje się, iż zapotrzebowanie na beton jest tak duże, iż samodzielne przygotowywanie betonu raczej pozbawione jest większego sensu. W takich przypadkach, wykorzystywane są zewnętrzne betoniarnie, które potrafią nam dostarczyć ogromne ilości betonu w samochodach typu „gruszka” łącznie z samochodem z agregatem do pompowania betonu. Takie rozwiązanie wykorzystywane są najczęściej przy realizacji prac takich jak betonowanie stropów, budowa mostów, murów zbrojonych, itp. W tym przypadku, przygotowywanie betonu we własnym zakresie po prostu absolutnie by się nie sprawdziło.

Podsumowanie.

Ostatecznie więc, musimy pamiętać, iż przygotowywanie betonu, będzie realizowane z zastosowaniem różnych rozwiązań, w zależności od aktualnych potrzeb poszczególnych firm budowlanych. Musimy jedynie precyzyjnie określić, jakich ilości betonu nam potrzeba i w stosunku do tych informacji dobrać właściwe rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *