reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów. Objawy, przyczyny, leczenie.

Reumatoidalne zapalenie stawów, czyli mówiąc krócej RZS, to bardzo poważna dolegliwość zdrowotna. Charakterystycznym jej objawem jest ból oraz sztywność i obrzęk stawów rąk i stóp. Aczkolwiek stan zapalny może występować także w innych stawach. Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba bardzo poważna i najlepiej, jeśli jak najszybciej uda nam się ją prawidłowo zdiagnozować. Nie leczone, może prowadzić do poważnych skutków, najczęściej ciężkiego uszkodzenia stawów i w wyniku tego, do niesprawności. W najczarniejszych scenariuszach, może prowadzić także uszkodzenia wielu narządów oraz przedwczesnego zgonu.

Z czego wynika reumatoidalne zapalenie stawów, czyli krótko o przyczynach i choroby.

Musimy tutaj w pierwszej kolejności przyjrzeć się samej chorobie, bowiem jej istotną jest stan zapalny rozpoczęty wewnątrz stawu. Dochodzi do powiększenia błony maziowej i niszczenia przylegających do niej struktur, czyli chrząstki, kości, więzadeł oraz ścięgien. Początkowym objawem tego stanu rzeczy będzie dość silny ból i obrzęk. W efekcie długotrwałej choroby, może dojść do nieodwracalnych zniszczeń oraz utraty ruchomości stawu. Dodatkowo, w wyniku uszkodzenia chrząstki oraz innych struktur, może przyczyniać się do powstawania wtórnych zmian zwyrodnieniowych.

Najbardziej prawdopodobne przyczyny, z których wynika reumatoidalne zapalenie stawów to:

  • Obciążenie genetyczne – z tym faktem raczej nie wiele będziemy mogli zrobić. Aczkolwiek trzeba pamiętać, iż obciążenia genetyczne sprawiają tylko, że jesteśmy na chorobę bardziej podatni. Jednak do jej wywołania niezbędne są pozostałe czynniki.
  • Defekt układu odpornościowego – może prowadzić nie niewłaściwego rozpoznawania własnych tkanek organizmu i traktowanie ich, jako tkanek wrogich. W wyniku tego rozpoczyna się produkcja przeciwciała, które będą odpowiedzialne za ich niszczenie.
  • Płeć – kobiety cierpią na reumatoidalne zapalenie stawów z reguły 3-krotnie częściej niż mężczyźni.
  • Zakażenie – niektóre bakterie i wirusy mogą być przyczyną inicjacji odpowiedzi zapalnej tkanek.
  • Palenie papierosów – nikotyna zdecydowanie podnosi poziom ryzyka zachorowania na Reumatoidalne zapalenie stawów.
  • Stres – zauważono także, iż w niektórych przypadkach, RZS rozwija się bezpośrednio po przeżyciu silnego stresu.

Objawy choroby.

Reumatoidalne zapalenie stawów, bardzo często jest chorobą podstępną, przez wiele dni, tygodni, a czasem nawet miesięcy, w ogóle nie daje o sobie znać. Z czasem jednak dolegliwości będą stosunkowo dokuczliwe i chory zaczyna szukać pomocy u lekarza. Na samym początku pojawiają się objawy bardziej ogólne, podobne do objawów grypy (dlatego też, tak łatwo jest je po prostu pominąć). Pojawia się osłabienie, ból mięśni, stan podgorączkowy, utrata apetytu, czy też nagłe zmniejszenie się masy ciała. Dopiero z czasem będą pojawiać się silne bóle w stawach oraz obrzęk. To już jest najpoważniejszy stan choroby, który może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Jak leczyć reumatoidalne zapalenie stawów?

Oczywiście zgodnie z zalecenia lekarza, który chorobę zdiagnozował i rozpoczął proces leczenia. Możemy jednak dodatkowo wykorzystać także zioła stosowane przy problemach ze stawami. Będą one bardzo pomocne w procesie leczenia, choć, tak jak już wspomnieliśmy, decydujący głos w sprawie leczenia ma lekarz. Wynika to z faktu tego, iż to on, na podstawie badań może określić poziom zaawansowania choroby i stosownie do niego dobrać odpowiednie metody leczenia.

Podsumowanie.

Musimy więc pamiętać o tym, iż reumatoidalne zapalenie stawów to poważna choroba, którą lepiej jak najszybciej zacząć leczyć. Jeśli tylko zaczną pokazywać się wspomniane przez nas powyżej objawy, należy od razu zgłosić do lekarza i podzielić swoimi objawami. W wyniku tego zostaną przeprowadzone odpowiednie badania i zostanie postawiona diagnoza. Pamiętajmy, iż reumatoidalne zapalenie stawów można skutecznie leczyć, ale wymagane jest do tego jak najwcześniejsze jego zdiagnozowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *