Rhododendrony i ich uprawa w domowym ogródku.

Każdy nas, posiadaczy przydomowych ogrodów, stale dokłada starań do tego, aby były one estetyczne i zapewniały nam dogodne warunki do relaksu po pracy. Planując nowe nasadzenia w ogrodzie, warto przemyśleć kilka kwestii. Przede wszystkim, warto skupić się na tym, aby nasadzenia dotyczyły tych roślin, które nie wymagają od nas nadmiernej pielęgnacji. Tego typu rośliny to przede wszystkim Rhododendrony, czyli Różaneczniki i Azalie. Są one niezbyt wymagającymi w zakresie pielęgnacji roślinami. Aby jednak nasza przydomowa uprawa Rhododendronów przynosiła zakładane efekty, powinniśmy dołożyć wszelkich starań do tego, aby przygotować roślinom dogodne warunki.

Jakie warunki w ogrodach lubią Rhododendrony?

Rhododendrony, to stosunkowo szeroka rodzina krzewów wrzosowatych. Znajdziemy tutaj Różaneczniki oraz Azalie, które mają niezbyt duże wymagania pielęgnacyjne, za to trzeba się dołożyć do przygotowania ich uprawy. Wymagają od nas starannego doboru stanowiska nasadzenia i przygotowania dogodnej gleby o dość kwaśnym odczynie pH. Musimy także zwrócić uwagę na fakt, iż nie wszystkie rhododendrony – Azalie i Różaneczniki, będą nadawały się do uprawy ogrodowej. Musimy więc skupić się także na prawidłowym wyborze odmian do ogrodu. Pozostałe zaś, które nie będą się sprawdzać w tym zakresie, możemy nasadzić w donicach.

  • Wybór właściwych odmian – skupiamy się przede wszystkim na tych odmianach, które są wystarczająco odporne na niskie zakresy temperatur. W naszym kraju mamy do czynienia często z dość siarczystym mrozem, co niestety nie przez wszystkie odmiany Rhododendronów jest akceptowalne.
  • Wybór stanowiska nasadzenia – musimy zadbać o stworzeniem i jak najbardziej dogodnych warunków do wegetacji. Najlepsze stanowiska są osłonięte i zacienione. Warto wybierać je w towarzystwie innych roślin ogrodowych. Większe rośliny powinny mieć jednak głęboki system korzeniowy, aby nie kolidować z naszymi Rododendronami. Mogłoby bowiem bardzo szybko pozbawić je dostępu wody i zawartych w glebie substancji odżywczych.
  • Przygotowanie odpowiedniej gleby – powinna ona charakteryzować się kwaśnym odczynem pH w zakresie 5-6,5. taką glebę możemy bez większych trudności pozyskać w sklepie. Powinien ją posiadać każdy dostawca Rhododendronów. Aczkolwiek przy większej liczbie nasadzeń, warto przygotować ją samodzielnie. Bierzemy w tym celu kwaśny torf, ziemie ogrodniczą (kompost), oraz korę sosnową (drobną) i mieszamy te składniki w równych proporcjach. Jest to idealna mieszanka, jaką uwielbiają wszystkie Rhododendrony.

Podsumowanie

Generalnie rzecz więc ujmując, Rhododendrony nie są nadzwyczaj wymagające jeśli chodzi o przydomową ich uprawę. Jeśli starannie wybierzemy odmiany, przygotujemy odpowiednią glebę i zadbamy o wybór dogodnego stanowiska, to nie powinniśmy mieć jakichkolwiek, większych trudności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *