Rhododendrony w przydomowym ogrodzie i ich uprawa.

Rhododendrony to jedne z lepszych i ciekawszych roślin nadających się idealnie wręcz do uprawy ogrodowej. Zapewniają nam w ogrodach wysoki poziom estetyki, oraz, co dla wielu z nas bardzo ważne, nie wymagają nadmiernej dbałości. Nie wymagają zbyt skomplikowanych prac pielęgnacyjnych. Kwestią kluczową jest dobór odpowiednich odmian, jak również przygotowanie gleby pod uprawę i wybór dogodnego stanowiska uprawy. Spełnienie tych warunków będzie skutkować idealnymi wręcz warunkami wzrostu. Nasze Rhododendrony będą rosnąć wspaniale, dostarczając nam wysokiego poziomu estetyki w naszych przydomowych ogrodach.

Czym kierować się dobierając odmiany Rhododendronów do uprawy ogrodowej?

W tej kwestii najważniejszą dla nas informacją jest odporność danej odmiany na mrozy. Jak bardzo dobrze wiemy w naszej strefie klimatycznej, zimą temperatura potrafi spaść nawet do dwudziestu stopni poniżej zera, co wymaga od nas, aby nasadzane rośliny, były w stanie w takich warunkach przezimować. Bez problemu jednak znajdziemy takie odmiany. Zresztą warto podkreślić, iż każdy, profesjonalny dostawca Rhododendronów powinien nam w tym zakresie udzielić niezbędnych informacji. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się idealnymi efektami uprawy Rhododendronów w przydomowych ogrodach.

Przygotowanie stanowiska uprawy i gleby do uprawy Rhododendronów.

Jeśli odmiany do uprawy ogrodowej będziemy mieć już wybrane, to następnym krokiem będzie tutaj prawidłowe przygotowanie stanowiska nasadzenia i gleby do uprawy. W tym zakresie, rhododendrony – Azalie są stosunkowo wymagające. Musimy spełnić ich wymagania, jeśli chcemy zagwarantować sobie wysoki poziom efektywności uprawy.

Stanowisko, powinno charakteryzować się dobrym poziomem zacienienia. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań w tym zakresie, jest wybór stanowiska w sąsiedztwie innych, większych roślin ogrodowych. Trzeba jednakże mieć na uwadze fakt, iż rośliny te nie powinny charakteryzować się płytkim systemem korzeniowym. Taki system bowiem posiadają Rhododendrony, a to powodowałoby konflikt, z którego obronną ręką, rzecz jasna, wyjdzie większa roślina.

Gleba do uprawy Rhododendronów powinna zaś charakteryzować się kwasowym odczynem pH na poziomie 4,5-6. Możemy oczywiście kupić gotowe mieszanki, niemniej jednak w przypadku kiedy będziemy realizować większą ilość nasadzeń jest to nieopłacalne. W takich sytuacjach warto samodzielnie przygotować odpowiednią mieszanką. Wystarczy zaopatrzyć się w glebę ogrodniczą, nie odkwaszany torf i korę sosnową, po czym zmieszać wszystkie te składniki razem w równych proporcjach. Ostatecznie można jeszcze dodatkowo sprawdzić odczyn pH i w razie konieczności skorygować go, poprzez dodanie innych składników do gleby.

Tak przygotowana upraw Rhododendronów z całą pewnością przyniesie nam doskonałe wręcz efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *