Rozwiązania w zakresie efektywności grzewczej.

Stałe poszukiwania nowych rozwiązań, w kwestii osiągania lepszego poziomu efektywności grzewczej, w systemach ogrzewania naszych domów przynoszą coraz lepsze rezultaty. Opracowano przede wszystkim lepsze technologicznie kotły centralnego ogrzewania. Wdrożone zostały technologie spalania, mające na celu wyeliminowanie ogromnej ilości zanieczyszczeń, jak również zwiększenie efektywności spalania. Warto do tego wszystkiego dołożyć jeszcze efektywne wykorzystanie ciepła przez system grzewczy. Klasyczne grzejniki ścienne, mimo, iż w wielu przypadkach stanowią jedyne, możliwe do zastosowania rozwiązanie, to jednak nie zawsze idealnie się sprawdzają. W takich przypadkach, rozsądnym rozwiązaniem będzie na przykład ogrzewanie kanałowe, któremu warto przyjrzeć się nieco bliżej.

Czy zastosowanie grzejnika kanałowego wpłynie korzystnie na efektywność grzewczą?

Jest to podstawowe pytanie jakie należy sobie w tym kontekście zadać. Aby na nie jednak odpowiedzieć, warto posłużyć się krótkim opisem działania grzejnika kanałowego, co powinno wystarczyć do postawienia trafnej odpowiedzi. Przede wszystkim więc, w przypadku ogrzewania kanałowego, będziemy mieć do czynienia z wymuszonym obiegiem powietrza w pomieszczeniu. Grzejniki te posiadają odpowiednio dobrane, wydajne, ciche i oszczędne wentylatory, które wpływają na stałą prędkość rozprowadzania powietrza po całym pomieszczeniu. Dzięki temu pomieszczenie rozgrzewa się szybciej, niezależnie od temperatury czynnika grzewczego, jak również lepiej utrzymuje odpowiednią, wysoką temperaturę. Możemy więc w tym zakresie powiedzieć, iż jest to bardzo wydajne rozwiązanie, które powinno bez większych trudności przebić efektywność grzejników ściennych. To jednak nie wszystkie korzyści, jakie płyną z zastosowania grzejnika kanałowego w miejsce grzejników ściennych.

Korzyści płynące z zastosowania ogrzewania kanałowego.

Jeśli chodzi o pozostałe korzyści płynące z wdrożenia ogrzewania kanałowego w miejsce ogrzewania ściennego, to będziemy mieć do czynienia ze sporą ich ilością. Do najważniejszych, należy tutaj zdecydowanie zaliczyć następujące kwestie:

  • Brak zajmujących miejsce grzejników ściennych – grzejniki kanałowe montowane są bezpośrednio w płaszczyźnie podłogi.
  • Z powyższego względu, nie będziemy też mieć do czynienia z ciągle zabrudzonymi ścianami bezpośrednio nad wylotem grzejnika ściennego.
  • Grzejniki kanałowe są estetycznie zamontowanie w podłodze i przykryte listwą maskująca w dowolnym kolorze, co pozwala wtopić je w otoczenie.
  • Praca wbudowanego wentylatora jest cicha i oszczędna.

Mamy tutaj więc spora listę korzyści, które przedstawia praktycznie każdy producent ogrzewania kanałowego. Warto więc przeanalizować wszystkie za i przeciw, oraz sprawdzić własne możliwości w zakresie wdrożenia tego typu systemu ogrzewania, bowiem może się okazać, iż będzie to przysłowiowy strzał w dziesiątkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *