Sprawne i prawidłowe działanie siłowników w pojazdach samochodowych.

Praktycznie każdy pojazd samochodowy będzie wyposażony w odpowiednie siłowniki, choć trzeba przyznać, iż siłowniki z pojazdów osobowych nijak nie umywają się do siłowników w pojazdach ciężarowych. w przypadku osobówek, rzadko kiedy w ogóle będą stosowane, a jak już to tylko w przypadku tylniej klapy bagażnika, która w jakiś sposób musi być podnoszona do góry. Zupełnie inaczej wygląda sprawa w przypadku pojazdów ciężarowych, gdzie przecież podstawowa funkcjonalności samochodu zależna jest właśnie od siłowników, które należy utrzymywać w odpowiednio dobrym stanie technicznym, aby zapewnić sobie maksymalnie wysoki poziom bezpieczeństwa eksploatacji pojazdu.

Eksploatacja siłowników w pojazdach samochodowych.

W pierwszej kolejności, trzeba tutaj zdać sobie sprawę z kwestii tego, iż do prawidłowego działania wszystkich siłowników, niezbędny będzie sprawnie działający układ pneumatyczny, dostarczający sprężone powietrze pod odpowiednim ciśnieniem do siłowników. Bardzo ważnym jest tutaj jednakże to, aby powietrze to, nie było nazbyt wilgotne, gdyż wilgoć w nim zawarte jest podstawowym czynnikiem wpływającym negatywnie na pracę siłowników, jak również prowadzącym do pojawiania się korozji na ich powierzchni. Niezbędne będzie więc utrzymanie w dobrym stanie technicznym osuszacza powietrza, którego zadaniem jest ograniczenie wilgotności powietrza sprężanego do poziomu około 20%, który to poziom uznawany jest za nieszkodliwy a tym samym dopuszczalny w tym przypadku. jakiekolwiek nieprawidłowości w pracy osuszacza powietrza będą prowadzić do przedostawania się wilgoci do siłowników, a to będzie przyczyną osłabienia ich wydajności, a dłuższej perspektywie ich korodowania co może doprowadzić do uszkodzeń wręcz nieodwracalnych, w których przypadku jedynym rozwiązaniem będzie wymiana siłownika na nowy.

Jak się zabezpieczyć przed koniecznością wymiany siłownika?

Aby uniknąć kosztownej wymiany siłowników w pojazdach ciężarowych, trzeba będzie przede wszystkim monitorować sprawność pracy osuszacza powietrza w układzie pneumatyki, aby prawidłowo obniżał poziom wilgotności sprężonego powietrza. W przypadku zauważenia wyraźnego obniżenia sprawności siłowników, należy natychmiast odstawić pojazd na serwis siłowników w samochodach celem przeprowadzenia ich oględzin i wychwycenia ewentualnych uszkodzeń. Dalsza eksploatacja w takim przypadku będzie prowadzić do poważniejszych uszkodzeń, których w przyszłości nie da się już usunąć. W przypadku zaś odpowiednio wczesnej reakcji będziemy mieć jeszcze możliwość zapewnienia sobie wysokiego poziomu bezpieczeństwa, i możliwości przeprowadzenia regeneracji siłownika, jak również samego wadliwie działającego osuszacza powietrza, dzięki czemu też, będziemy mogli ograniczyć znacznie koszt eksploatacji pojazdu, co w tym przypadku będzie dla większości z nas kwestią priorytetową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *